Annie Sloan chalk paint festék – nulladik próbálkozás

Az Annie Sloan chalk paint festékkel külföldi blogokon találkoztam és ámulatba ejtettek a használatával véghezvitt átalakítások. Gyönyörű koptatott hatást lehet vele elérni, így az antikolt bútorok szerelmeseinek igazi paradicsom ennek a festéknek a felfedezése, mint ahogy nekem is az volt; már így a számítógépen keresztül. Egyszerűen szívtam magamba az információt, és később tudatosult számomra, hogy azokat a szép színű, de matt hatású antikolt felületeket az Annie Sloan chalk paint – magyarra fordítva kréta festék – nevű, egyébként védett márkájú festékkel érik el.

Kerestem nektek egy csokorral, hogy mire is gondolok pontosan.

Chalk Paint festék először

Amikor szerettem volna megvásárolni, kiderült, hogy kishazánkban nem kapható, úgyhogy külföldről szereztem be magamnak.

Annie Sloan chalk paint

Ha valami új dolgot próbálok ki, soha nem merem nagyban, mármint valami nagy, értékes bútoron, így ezt a kis ékszertartót választottam próba alanynak, úgyis ezer éve ilyen barna, gondoltam átfestem antikolt fehérre, hogy illő legyen a majdani új hálószoba “dizájnhoz”. Útközben aztán rákerült némi zöldes-szürke, és a végső helye az előszobában lesz, de most nem is ez a lényeg, nézzük, hogy milyen lett.

ékszertartó ASCP
ékszertartó ASCP

A készítés menete képekkel

Az elkészítésről nem fogok most bő lére eresztett értekezést írni, helyette beszéljenek inkább a képek!

leszerelem a fogantyút

A szín Old white.

chalk paint old white

Egy rétegben festettem.

ASCP old white

Ráfestettem egy réteget Chateau grey színben.

ASCP chateau grey

Visszacsiszoltam egészen finom csiszolópapírral (280).

ASCP chateau grey

Átlátszó viaszt tettem rá, ecsettel oszlattam el a felületen.

annie sloan wax clear

Utána sötét színű viasszal is kezeltem.

annie sloan wax

A végeredmény sima, selymes fényű, zöldes-szürkés-barnás, gyönyörű antikolt felület!

ékszertartó ASCP

Chalk paint festék első tapasztalatok

Ezzel a festékkel dolgozni merőben más, mint a hagyományos, magyarországon is kapható zománcfestékekkel. Az elsődleges és szerintem legfontosabb különbség, hogy nem kell előtte csiszolni a felületet, mint ahogy itt sem tettem.

ékszertartó ASCP

Nagyon izgalmas, nagyon máshogyan viselkedő festék, felfedezésre váró területe ez a bútor antikolásnak!

Fogok még írni róla!

Hozzászólások

  1. Szia!
    Nagyon orulok, hogy mindig van valami ujdonsag, mikor bekukkanok hozzad!
    jol sikerult az ekszertarto szekreny! Szerintem ezzel a Chalk Painttel nekiugorhatnal megegyszer a cipotartonak.
    Mi lett a varrogep asztallal? Tulajdon keppen mindig ezert nezek be hozzad de gyanitom lekerult a napirendrol.
    2 het es jovunk! kapaszkodj meg, vegleg! Azaz 1 evre biztosan, aztan majd meglatjuk! Ha butor festesbe fogunk feltetlenul konzultalok veled! mert latom, nagyon beleastad magad, a rad jellemzo alapossaggal!
    Minden csodalatom a Tied!
    Remelem osszefutunk, bar juliustol dolgozom! 🙂
    sok puszi, (bocsanat, hogy ide irtam, de most vagy soha!)
    O.

  2. Szia Orsi!
    🙂
    Én is örülök… úgy látom a cipőtartó nem lett a kedvenced 🙂
    A varrógép asztal türelmesen várakozik a padláson a sorára. Még nem kaptam megfeleő ihletet hozzá.
    Puszi E.

  3. Szia! Én is bútorokat festek,alakítok át. A “chalk paint” házilag is előállítható,ha valakit érdekel szívesen leírom a receptet. Egyébként matt,vizes alapú zománc festékkel is szépen lehet dolgozni.
    További jó munkát kívánok és még több sikerélményt! Mónika

  4. Szia Mónika! Hát persze, hogy érdekel!! Kérlek írd meg! És a tapasztalataid is érdekelnének vele kapcsolatban. Üdv Enikő

  5. Szia Enikő!

    Írom az ígért receptet…1 csésze vizes alapú festék, 1 evőkanál alabástrom gipsz /knauf/,1/4 csésze meleg víz. Még nem próbáltam,de a gipsz szerintem felváltható kréta porra. Órákig mesélhetnék a bútor festésről,nagy szenvedéllyel csinálom. Ha gondolod email-ezhetünk,küldök képeket és cserélhetünk tapasztalatot is. Ezenkívül festek is,gipszképeket csinálok,egyéb technikával is készülnek képeim.Kitaláltam egy új technikát bútor felújításra…szóval,örülnék,ha levelezhetnénk. Szép estét! Mónika

  6. Szia Mónika! Ez nagyon jól hangzik! Nagyon érdekel, hogy miket készítettél, és egyáltalán az egész téma. Örülök, hogy megtaláltál 🙂 Most elmegyek nyaralni két hétre, de utána jelentkezem. És köszönöm a receptet is! Üdv Enikő

  7. Kedves Enikő! ez egyszerűen csodás! egy bonanza tálalót szeretnék újraálmodni, és ez a szín és technika nagyon tetszik. kérlek, írd meg priviben, ha időd engedi, mit, honnan, mennyiért tudok beszerezni hozzá! köszi!

  8. Szia!
    Egy ideje szeretnék elkezdeni beletanulni a bútorok átfestésébe, és nemrég rábukkantam az oldaladra. Mondanom sem kell, nagyon tetszik, és millió ötletem lenne, de sajnos még fél évig be kell érnem az ötlet-gyűjtéssel (egyetem miatt).
    De már nagyon várom, hogy “élesben” is kipróbálhassam ezt a mesterséget. 🙂

    Mivel abszolút kezdő vagyok, elsőként mondjuk egy sámlit vagy egy kisebb darabot próbálnék megfesteni, és elgondolkodtatott az Annie Sloan technika, konkrétan az, hogy lehet kezdőként ezzel egyszerűbb lenne festegetni,mivel nem kell csiszolni előtte, ami szerintem elég bonyolult művelet lehet..

    Az egyik kérdésem az lenne, hogy szerinted IKEA bútort lehet ezzel a festékkel festeni, szintén mindenféle előkészület/alapozás nélkül? A másik, hogy akkor is használhatom ezt a festéket, ha én nem akarok antikolt hatást elérni?
    Ill. még annyi, hogy az Annie Sloan festéket lehet/kell lakkozni?

    Köszönöm!

  9. Kedves Réka!

    A kérdésidre válaszolva, igen, lehet ikea bútort is festeni vele minden előkészület nélkül, és nem feltétlenül kell visszacsiszolnod, illetve sötét viasszal kezelned, ez a kettő adja az antikolt hatást. Ha simán festes, és átlásztó viasszal fixálod az eredményt, akkor nem lesz antikolt. Annie Sloan, a festék kitalálója nem használ lakkot a festékére, csak viaszt. Nem tudok rá válaszolni, hogy lehet-e lakkozni, valószínűleg igen, de ehhez a stílushoz jobban megy a viaszolás technikája. Persze, ha nincs más egy selyemfényű/matt lakkot hagyományos zománfestékre rákenni a tartósság miatt, az még belefér ebbe a stílusba is.
    A másik, hogy a csiszolás nem bonyolult, csak végteleül macerás, de nem szabad kihagyni, mert a végeredmény csak úgy lesz szép! Annie Sloan festéknél nem kell csiszolni, a festék bármilyen felületen tapad. Remélem tudtam segíteni! Üdv Enikő

  10. Újabb informácóm van lakkozásról: Annie Sloan magas igénybevételnek kitett bútoroknál, pl. ebédlőasztal, ajánlja a lakkozást, amúgy inkább a viaszolást preferálja. Tehát a kérdésedre a válasz, hogy igen, lehet lakkozni! 🙂

  11. Nagyon szépen köszönöm!! 🙂
    Alig várom, hogy belekezdhessek, már nézegetek neten kisebb olcsóbb régibb bútordarabokat… 🙂

  12. Ááá, még valami eszembe jutott.
    A Chalk Paint-et honnan tudom legegyszerűbben, és legjobb áron beszerezni?
    Te foglalkozol ilyesmivel?

  13. Szia!

    Az lenne a kérdésem, hogy miért volt szükség két réteg viaszra? Ha az átlátszót kihagytad volna mennyiben lett volna más a végeredmény? Még csak szemezek a módszerrel, ezért kérdezem. Köszi! 🙂

  14. Kedves Lilly! Nagyon jó a kérdés! 🙂 Igen, teljesen más lett volna a végeredmény. A Chalk Paint ™ festék annyira szívja a viaszt, hogy ha rögtön a sötét viasszal mész rá a felületre, akkor az nagyon barna lesz, és nem tudod visszatörölni, úgy, hogy csak a mélyedésekbe, ecsetvonásokba üljön bele. A világos viasz képez egy réteget, és a sötét viasszal utána tudsz “játszani”. Vissztörölni, visszaszedni, megint rámenni a világossal, majd ismét a sötéttel, ha mégis antikoltabbra szeretnéd stb. Ha rögtön a sötétet kened a festékre, az beszívja azt, és az olyan nagyon sötét marad, és kész. Tehát először a festék, majd a világos viasz, és rögtön rá a sötét. Minden viaszréteget vissza kell törölni ronggyal, hogy ne üljön a felületen vastagon. Üdv Enikő

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

4 × öt =

Szendrődi Enikő vagyok, a Nemiskacat tulajdonosa, hobbibútorfestő.

Eltökélt szándékom a lelkes bútorfestők támogatása, bátorítása. Legyen szó modern vagy rusztikus felületről, teljesen kezdő vagy már gyakorlottabb haladóról, mindenki számára tartogatok új technikákat. Számtalan ingyenesen elérhető cikket, videót találsz az oldalamon. Kellemes böngészést kívánok!

Már tudod is mit fogsz festeni?

Nézz körbe a Nemiskacat webshopjában, válogass a színek között és szerezz be minden bútorfestéshez szükséges kelléket.

Nem találsz választ bútorfestéssel kapcsolatos kérdésedre?

Segítünk! Keress minket online felületeinken vagy személyesen boltunkban!

Nemiskacat boltja
2051 Biatorbágy, Csillag utca 7.
Hétfő, péntek: 9-18 óráig
Kedd, szerda, csütörtök:
9-16 óráig
Telefon: +36 23 781 345
E-mail: nemiskacat@nemiskacat.hu