Antikolt polc készítése

Ahogyan itt megígértem, jöjjön az antikolt polc készítésének rejtelme!

Nehéz ügy! Aki profi, az őrzi a titkot! Nagyon szeretem Szentgyörgyi Kata írását erről a Kicsiházból, velős és találó! Olvassátok el! A másik Tanó Mónié a Vidéki Otthonból. Végre egy használható útmutató laikusoknak! Ezeket a nagyszerű írásokat elolvasva és követve szerintem bárki nekifoghat az antikolásnak. Szóval Kata tudásával felvértezve és a Móni által közzétett receptet kiscetlire kijegyzetelve, elvonultam, hogy – megküzdjek a sárkánnyal, aki őrzi az antikolás titkos receptjét – elkészítsem a saját antikolt polcaimat.

Antikolt polc lépésről lépésre

nyers polcok

Ezek itt a deszkák. Az Obiban vettem őket és dekopírfűrésszel méretre vágtam.

DSCF8351 (Medium)

Ezeket a festékeket használtam: az első az alapozófesték. A második a fedőfesték. A harmadik fekete színezőpaszta, amivel kicsit sötétítettem a fehér fedőfestéket.

Festés

Kétszer alapoztam, háromszor festettem fedőfestékkel, úgy, hogy kb. 1.5-2 dl festékbe egy (!) csepp feketét raktam. Festőhengert használtam, így nem látszanak az ecsethúzás okozta csíkok. Minden egyes festés után hagytam min. 3 órát száradni, majd visszacsiszoltam a kis deltacsiszolómmal, 120-as papírt használva, majd portalanítottam, és kezdtem elölről.

Ugyanezt megcsináltam a konzolokkal is. Ezeket is az Obiban vettem.

DSCF8349 (Medium)

Csiszolás

Amikor megvolt mind az 5 réteg, akkor megint vettem a deltacsiszolót és 120-as papírral elkezdtem visszacsiszolni addig, amíg foltokban megjelent a nyers fa.

DSCF8374 (Medium)

Antikolás

Utána fogtam egy rongyot, egy ecsetet és ezt a vastaglazúrt (a színe rusztikus tölgy),

sadolin vastaglazúr

és bemártottam az ecsetet, jól lehúztam a felesleget, végighúztam a fán, rögtön mentem utána másik kézzel a ronggyal és töröltem le a felesleget. Az éleknél többször visszamentem: húztam az ecsettel-töröltem a ronggyal, húztam-töröltem…

A törlést kesztyűben csináljátok, mert a lazúr nem vizes alapú és a kezetek “olajos” lesz tőle, csak higítóval mosható le! Ez vonatkozik az ecsetre is. (A rongyot utána felejtsétek el: kuka.)

Száradás

Hagytam 24 órát száradni. A vastaglazúrnak ennyi kell!

Utána vettem ismét a deltacsiszolót és 120-as papírral visszacsiszoltam a felesleges lazúrt. Azt gondolom, így utólag, hogy ezt inkább kézzel kellett volna csinálnom, 150-180-as papírral, vagy még sokkal finomabbal. Nagyon örültem, hogy van gépi csiszolóm és akkor miért ne használnám, de azért mégiscsak kézzel a biztosabb. Úgy tutira ott csiszolsz, ahol te szeretnél. Másrészt a végeredményen látszik, hogy mikor fáradtam el: nagyobb lendülettel húztam a gépet, esetleg jobban rányomtam, vagy kitértem a szálirányból. Ezeken a helyeken apró pöttyöket húzott a gép…mintha buborékos lenne…az nem szép.

Nézzétek meg a fázisokat:

1. alapozva és festve

2. visszacsiszolva

3. lazúrral antikolva, öregítve

4. visszacsiszolva, finomítva, a végeredmény

antikolt polcok fázisai

Közelebbről az 1. és 2. fázis:

antikolt polcok fázisai

A 2. és 3. fázis:

antikolt polcok fázisai

A 3. és 4. fázis:

antikolt polcok fázisai

Száradó konzolok

antikolt polc konzolok

Lakkozás

Háromszor lakkoztam supralux beltéri vizesbázisú selyemfényű lakkal.

A férjem felszerelte őket és telepakoltuk könyvekkel.

antikolt polcok a wc-ben
antikolt polc a wc-ben

Mindezt a wc-ben! Shabby chic könyvespolcok a wc-ben?! Nektek tetszik? Nekem igen!

shabby chic polcok a wc-ben

Ha elolvastátok Móni cikkét, akkor rájöttetek, hogy én nem a viaszos megoldást választottam, hanem a koptatást, és utólag kentem fel öregítő anyagot, ami nálam a lazúr volt, de kipróbáltam a viaszolósat is!

Kíváncsiak vagytok?

Hozzászólások

  1. Kedves Enikő!

    Az volna a kérdésem, hogy a mai tudásoddal és az általad most használt festékekkel hogyan érnéd el a cikkben bemutatott hatást? Ugyanilyen deszkákból szeretnék valami ilyesmit csinálni krétafestékkel, talán nem koptatnám ennyire. Előre is köszönöm a segítséget!

    Eszter

  2. Kedves Eszter!
    Ennél szerencsére sokkal könynebben el lehet érni ezt a hatást a most kapható festékekkel! 🙂 Most bizonyára Annie Sloan Old White színnel festeném 2 rétegben, majd sötét színű viasszal antikolnám (Annie Sloan Dark Wax), miután kezeletem az átlátszó viaszal (CLear Wax). Így ényegesen könnyebbeb, gyorsabban készen lennék, és az eredmény is sokkal-sokkal szebb lenne. 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

kettő + 14 =

Szendrődi Enikő vagyok, a Nemiskacat tulajdonosa, hobbibútorfestő.

Eltökélt szándékom a lelkes bútorfestők támogatása, bátorítása. Legyen szó modern vagy rusztikus felületről, teljesen kezdő vagy már gyakorlottabb haladóról, mindenki számára tartogatok új technikákat. Számtalan ingyenesen elérhető cikket, videót találsz az oldalamon. Kellemes böngészést kívánok!

Már tudod is mit fogsz festeni?

Nézz körbe a Nemiskacat webshopjában, válogass a színek között és szerezz be minden bútorfestéshez szükséges kelléket.

Nem találsz választ bútorfestéssel kapcsolatos kérdésedre?

Segítünk! Keress minket online felületeinken vagy személyesen boltunkban!

Nemiskacat boltja
2051 Biatorbágy, Csillag utca 7.
Hétfő, péntek: 9-18 óráig
Kedd, szerda, csütörtök:
9-16 óráig
Telefon: +36 23 781 345
E-mail: nemiskacat@nemiskacat.hu