Hogyan viaszolj Annie Sloan wax -szal?

Nemrég megrendelésre festettem egy igazán helyes kis ládikót, amin élmény volt dolgozni. Igazából semmi extrát nem csináltam vele, egyszerűen lefestettem egy színre – a Paris Grey gyönyörű szürkéjét választottam -, nem mintáztam, nem stencileztem, nem variáltam több színnel… szerintem olyan egyszerűen nagyszerű ez a kis bútodarab, hogy bármi extra, amit én hozzáadhattam volna, csak elvett volna az összhatásból. Természeteses Annie Sloan wax -szal zártam, ahogyan a krétafestéket kell.

Annie Sloan Paris Grey festett bútor

Hogyan viaszolj bútor wax -szal?

Viszont miközben viaszoltam, eszembe jutott , hogy milyen sokan kérdezitek a waxolást, a waxolás helyes technikáját. A napi vásárlói visszajelzésekből is azt látom, hogy ez sokaknak nem tiszta.. bánni a sötét viasszal.. mire is jó igazán.. és pontosan hogyan is kell ezeket a viaszokat használni?

Így úgy gondoltam, hogy ezen a kis ládikón könnyen meg tudom mutatni, így az éteren keresztül, egészen az elejéről:

Az Annie Sloan festékekhez viaszt használunk és nem lakkot.

Az Annie Sloan viaszok lágy bútorviaszok, átlátszó (Clear Wax)  és sötét (Dark Wax) színekben. A kettő között az a lényegi különbség, hogy amíg a Clear Wax mindig kell – hiszen ez fixálja a festéket, beleivódik, szinte egybeolvad a festékkel, feltüzeli a színeket és adja a végső, bársonyos, matt tapintását a bútornak -, addig a Dark Wax csak akkor kell, ha szeretnéd antikolni a bútort.

Valahogy úgy, mint itt a képen.

Annie Sloan Paris Grey festett bútor

Én úgy is szoktam mondani, hogy “koszosítani” vagy patinázni.

Előbb a Clear Wax, az átlátszó viasz

Tehát először lefested a bútort egy, vagy két rétegben, hagyod megszáradni, majd következik a Clear Wax (a képen).

Annie Sloan soft wax lágy viasz

A waxot egy puha pamutronggyal vagy wax ecsettel szoktuk felvinni a felületre. Bármelyik jó az egyik ingyen van, a másik jó drága , a lényeg, hogy a festék beszívja a viaszt. Ha felkented a Clear Wax-ot, akkor a felesleget törölgesd vissza. Ez nagyon fontos lépés. Nem kell vastagon kenni, elég vékonyan, de jól dörgöld bele a festékbe. Ettől lesz ellenálló a felület, miután a viasz kikeményedett. Ez hőmérsékelettől és páratartalomtól függően 5-21 napig terjedhet, de itthon ez általában maximum 5 nap szokott lenni.

Utána a Dark Wax, a sötét színű viasz

Ha készen vagy egy szakasszal, pl. a bútor egy ajtajával, vagy az oldalával, akkor folytasd a munkát ugyanazon a szakaszon a sötét viasszal.

Ne ijedj meg, ennyire sötét!

Annie Sloan Dark Wax

Amikor felkened, ilyen nagyon-nagyon fura lesz, mint a lenti képen.

Ha nem kensz a Dark Wax alá Clear Wax-ot ,akkor sajnos ilyen is marad. Ezért kell először mindig a Clear Wax és utána Dark Wax. A Chalk Paint™ annyira szívja a viaszt, hogy ha rögtön a sötét viasszal mész a festett felületre, akkor nem fogod tudni visszatörölni. Ráadásul, ahová először leteszed a rongyot, vagy az ecsetet, ott foltos marad, nem tudod eldolgozni rendesen a viaszt.

Annie Sloan Paris Grey festett bútor

Viaszolás lépésről-lépésre

Oké, értlemezzük mi van a képeken:

A fenti képen a “sötét” részt már leviaszoltam először Clear – , majd rögtön utána Dark Wax-szal. A bútor többi részén nincsen viasz, csak a festék. A lenti képen a Dark Wax-ot már visszatöröltem ronggyal, majd megint rámentem egy kicsi Clear Wax-szal a Dark tetejére, hogy azzal visszaszedjek a sötét viaszból egy kicsit.

Annie Sloan Paris Grey festett bútor

Ahol esetleg nagyon letöröltem volna, oda megint kentem egy kis sötét viaszt. Szóval addig “játszottam” a két viasszal, amíg a kívánt eredményt meg nem kaptam. Ezt a szakaszt, a bútor elejének a felét készre viaszoltam. Csak ezt követően folytattam egy következő szakasszal. Lássuk közelről:

Annie Sloan Paris Grey festett bútor

Ez a végeredmény. A sötét viasz a mélyedésekben, az ecsetvonásokban, a faragásokban csücsül.

Annie Sloan Paris Grey festett bútor

Az a kezdeti barnaság, amikor először felkentem a sötét viaszt, az eltűnt.

Annie Sloan Paris Grey festett bútor

Összefoglalva tehát a viaszolás

  1. Először mindig a Clear Wax és utána a Dark Wax.
  2. A felesleget mindig töröld vissza egy puha pamutronggyal, akkor is, ha ecsettel dolgozol.
  3. Szakaszosan haladj!

Szerintem a viaszolás a legjobb rész, ekkor kapja meg a bútor a végső karakterét és élettelivé válnak az addig láthatatlan ecsetvonások, i m á d o m!!!

Hozzászólások

  1. remek, “piszkosul” tetszik, valahogy nem így képzeltem, azt hittem, hogy a festéket fogjuk koptatni és azáltal lesz régies, mint a valóságban, no de ez, csudi jó ötlet

  2. Kedves Marian, örülök, hogy tetszik! A fekete és fehér viaszokkal is nagyon látványos eredményeket lehet elérni nagyon könnyen, én azokat is nagyon szeretem! üdv Enikő

  3. Kedves Enikő!
    Nagyon tetszik ez a technika, én is szeretnék pár kis bútort megcsinálni így. Viszont lenne pár kérdésem, ha lehet.
    Bármilyen festék után lehet ezekkel a waxokkal dolgozni, vagy csak a szóban forgóval. Illetve írtad, hogy min.5 nap a Clear wax után a száradás és a következőben pedig azt mondtad, hogy egymás után játszol a waxokkal. Akkor lehet egymás után is felkenni,vagy mindig meg kell várni a több napos száradást?

  4. Kedves Ibolya! Az Annie Sloan viaszok lágy bútorviaszok, tehát minden olyan esetben használhatóak, ahol lágy bútorviaszt használnál (más festékre, natúr fára ugyanúgy). Más festékre nincs olyan sok tapasztalatom, de nem tudom olyanról jelenleg, hogy bizonyos anyaggal nem lenne kompatibilis. A búrorfestés technológiai sorrendje , hogy először kened a Clear Waxot, utána rögtön a Dark Waxot, majd igény szerint megint a Clear stb. stb. amíg ki nem alakítod a végleges felületet. Itt fontos, hogy rögötn egymás után dolgozz, és nem várd meg a száradási (kikeményedési időt) különben nem fogsz tudni “dolgozni” a viaszokkal. Miután ezzel a “játékkal” kialakítottad a végleges felületet, a viszok teljes kikeményedési ideje 5-21 napig terjedhet hőmérséklettől és páratartalomtól függően. Ez jellemzően hazánkban 5 napnál nem szokott több lenni a tapasztalatok szerint. A bútort a helyére tolhatod, adott esetben használatba is veheted, csak a vízszintes felületekre ne pakolj rá rögtön, csak pár nap után. A függőleges felületeknél mindegy, az szépen kikeményedik idővel, ha nyitod/csukod az ajtókat például, annak nem lesz semmi baja. (tehát egy ruháasszekrényt használatba vehetsz rögtön, egy komód tetejére ne pakolj rá, csak pár napot követően) Remélem így jobban érthető. Jó munkát! Üdv Enikő

  5. Kedves Enikő !

    Lenne egy kérdésem. Fürdőszobába szeretnék egy bútort és egy tükörkeretet lefesteni Annie Sloan Chalk Paint festékkel, de nem tudom a nagy páratartalom miatt oda használhatom.e.

    Köszönöm a válaszod: Füleki Andrea

  6. Kedves Andrea! Ha nem éri rendszeresen víz, ami megáll rajta, akkor én simán festeném. A viasz, ha kikeményedik mérsékelten vízálló felületet ad, ami azt jelenti, hogy ha vizes lesz, akkor gurulnak rajta a cseppek, de le kell törölni, mert ha megáll rajta a víz, foltos lesz a bútor. A keletkező pára tapasztalataim szerint nem okoz semmit, ha a waxolás teljes körű és rendesen kikeményedett. Olyan felületet, ami függőleges nyugodtan festhetsz és waxolhatsz, a pultot -amn megállhat a víz – inkább lakkozd. Remélem tudtam segíteni! Üdv, Enikő

  7. Kedves Enikő !

    Nagyon köszönöm a válaszod. Víz nem fog állni a bútor tetején, viszont télen elég jelentős a páratartalom fürdések után. Úgy gondolom be fogom vállalni az ASCP festéket. 🙂
    Lenne még egy kérdésem. Stencilezni szeretném, plusz bronzos színű füstfóliával néhol megbolondítanám a mintát. Az első Clear Vax nem “veszik össze” a füstfóliával? Illetve azt is tartóssá teszi mint a lakk? (második rétegben Dark Vaxot szeretnék felvinni, hogy mélyítsem a színeket.)
    Előre is köszönöm segítő válaszod

    Füleki Andrea

  8. Kedves Enikő!
    Konyhabútort festettem le a Chalk Paint old white festékkel. Most kezdeném a viaszolást. (clear wax és dark wax az antikoláshoz) Nagyon valószínű hogy egy nap alatt nem fogok elkészülni vele.
    A clear waxhoz való ecset is mosható-e és felhasználhaó-e a következő napon/napokon? Van-e valamilyen különleges teendő? Vagy csak egyszerűen elmosom és mánap használhatom újra?
    Előre is köszönöm válaszod!
    Üdvözlettel:
    Viktória

  9. Kedves Enikő!
    Most készültem el egy ágy és éjjeli szekrények Annie Sloan festékkel történő festésevel és Clear Wax-olásával. Az merült fel bennem, hogy hogyan lehet majd tisztítani/ápolni ezeket. Van valamilyen külön eljárás, amire oda kell figyelni, vagy pl. Pronto-zni is lehet? Vagy elég letörölni egy kissé nedves ruhával?
    Köszönöm szépen!
    Üdv: Judit

  10. Kedves Judit! Nagyon jó kérdés, köszönöm, hogy feltetted! 🙂 Sima portörléssel, illetve nedves ruhával takarítható a felület. Ezen felül, nagyobb szennyeződés esetén egy rongyra teszel a waxból (Cear Wax) és az szinte “leradírozza” a koszt a felületről. Használattól függően a felület időnként újra waxolható, pl nagytakarításkor, ez tisztítja is és felfrissíti a felületet és ápolja. A pronto, ill. egyéb tisztítószer foltot hagyhat rajta, úgyhogy azt nem ajánlom. A sima vizes rongy a legjobb! ÜDv Enikő

  11. Kedves Enikő! Konyhaszekrényeket festek Annie Solan krétafestékkel (párom vette Nálad). Hengerrel vittem fel a nagyobb sima felületekre. Két réteg látványra elégnek bizonyult, de a waxolást követően (még friss 1 napos) olyan mintha néhol nem fedne annyira . Lehet- e még javítani? Másik problémám, ha valahol pici helyen javítani akartam a 2 réteg után ott a festék világosabb lett. És előttem kérdezték, a wax ecsetet hogy a legjobb tisztítani? Előre is köszönöm válaszod! Szép napot! Eszter

    1. Kedves Eszter! Igen, ez egy teljesen normális jelenség, úgy szoktuk mondani, hogy a wax “átlátszóbbá” teszi a felületet, tehát láthatóvá teszi azokat a részeket, ahol például vékonyabb a festék, vagy ahol kicsit vékonyabban/vastagabban festetted, ettől lehet pl. a foltos hatás. A krétafesték waxolatlanul nagyon matt és ezek a tökéletlenségek nem látszódnak még akkor, a wax ezeket “kidobja”. Itt valószínűleg szükség lenne még egy rétegre a teljes fedés érdekében, de a mattsága miatt ezt nem láthattad, csak a waxolással derült rá fény. De semmi baj, várj egy kicsit, 1-2 napot, hogy a wax keményedhessen kissé, majd fess rá egy harmadik réteget és waxold le megint. Így valószínűleg már jó lesz. A javításról: a krétafesték színe akkor szokott változni, ha pl vizezve van a festék, akár úgy, hogy kicsit nedves volt az ecset. Vagy a másik, hogy nem az a festési irány, emiatt a fény máshogyan törik meg rajta. Én úgy szoktam javítani, hogy vagy megpróbálom hozni ugyanazt a szálirányt, ha pl textúrált a festés, és akkor bele tud simulni az adott textúrába. Ha tök sima felületet kell javítani, akkor pedig végighúzom az ecsetet a javításnál a felület végéig, sajnos ez sima felületnél csak így lesz szép, nem lehet a közepébe maszatolni egy pöttyöt büntetlenül. 🙂 És akkor az utolsó kérdés a waxecset tisztítása: mosoagatószer és jó forró víz, de arra írtam egy blogcikket, ide teszem: https://nemiskacat.hu/hogyan-tisztitsd-wax-ecseted/ De a lényeg, hogy ne áztasd, mert a szőrnek nem tesz jót! Remélem mindenre válaszoltam, ha van még kérdés, keress nyugodtan! üdv Enikő

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

20 + tizenöt =

Szendrődi Enikő vagyok, a Nemiskacat tulajdonosa, hobbibútorfestő.

Eltökélt szándékom a lelkes bútorfestők támogatása, bátorítása. Legyen szó modern vagy rusztikus felületről, teljesen kezdő vagy már gyakorlottabb haladóról, mindenki számára tartogatok új technikákat. Számtalan ingyenesen elérhető cikket, videót találsz az oldalamon. Kellemes böngészést kívánok!

Már tudod is mit fogsz festeni?

Nézz körbe a Nemiskacat webshopjában, válogass a színek között és szerezz be minden bútorfestéshez szükséges kelléket.

Nem találsz választ bútorfestéssel kapcsolatos kérdésedre?

Segítünk! Keress minket online felületeinken vagy személyesen boltunkban!

Nemiskacat boltja
2051 Biatorbágy, Csillag utca 7.
Hétfő, péntek: 9-18 óráig
Kedd, szerda, csütörtök:
9-16 óráig
Telefon: +36 23 781 345
E-mail: nemiskacat@nemiskacat.hu