Összeáll a konyhabútor

A konyhabútor egy nagyon fontos részlete a lakásnak, és a múltkor ott hagytam abba a történetet, hogy a tálalóhoz készíttettük a konyhabútort.

Anyaga fenyő. A felső szekrények is teljes egészében fából vannak. Az alsó szekrények belseje, azaz a korpuszok fehér bútorlapból készültek.

A mester a szomszéd faluból jött, és azt mondta, hogy úgy fogja megcsinálni a frontok kazettás díszítését, mint a tálalónál látható.

Ezenkívül kikevert négy olyan lazúrt, aminek a színe a legjobban hasonlít a tálalónkhoz, felkente egy próbatáblára, mi pedig kiválasztottuk a négyből azt az árnyalatot, ami tetszett. Így kezdődött.

Még nem laktunk ott, amikor bekerültek alulra a korpuszok, amire tulajdonképpen ráépült a konyhasziget pultja.

épített konyha félsziget

Ergonómia a konyhabútor esetében

Itt muszáj kitérjek egy kicsit a pult magasságának kérdésére. Szaknyelvek szerint a jó pultmagasság az, amikor behajlítod a könyököd, mintha pl. szeletelnél, leméred a vízszintesen álló kezed és a talaj közötti távolságot, és levonsz belőle 10 cm-t. Ez a számodra ideális pultmagasság. Én alacsony ember vagyok és egyben makacs is! A kiszámolt számomra ideális pultmagasság 3 cm-rel kevesebb lett, mint amennyit a csempézett konyhapult minimum megkíván. A szűk keresztmetszet a mosogatógép volt. Miután betették a mosogatógépet, rárakták a víztaszító gipszkartont, a tetjére az OSB lapot, és még erre jött a csempe… már 87 cm-nél tartottunk a 84 helyett.

Tajtékoztam! Komolyan! Tudom, hogy hülyeség, de irtóra ki tudok borulni az ilyenektől. Amikor szépen eltervezek valamit, beleásom magam a konyhai ergonómia szakirodalmába, – ugye amatőrként – estéket töltök tervezgetéssel és a tények egyszerűen fittyet hánynak minden erőfeszítésemre.

Persze mára már túltettem magam az ügyön, maradt a magasság, és maradt a csempe.

A konyhabútor korpusszal

vidéki konyha építése

Beköltözésünkkor így nézett ki a konyhabútor.

vidéki rusztikus konyha építése

Üresen kongó korpuszok. Fazekakkal teli nappali.

vidéki konyha építése

A hűtő felett van a villany kapcsolószekrény, meg mindenféle drótok, így kapóra jött, hogy majd a konyhaszekrénnyel takarjuk el őket.

vidéki rusztikus konyha építése

Ezek itt a fűtésrendszer csövei, aminek az eltakarását az asztalosok szépen megoldották úgy, hogy egyszerűen kikanyarítottak egy szeletet a bútor aljából és a hátából. Ha hozzá kell férjünk a csövekhez, egyszerűen kivesszük az ott lévő fiókokat.

vidéki konyha építése

A fiókok is bekerülnek

Később megérkeztt a felső szekrény hiányzó része…

már új színében pompázva. Ugyanis kiderült, hogy a kikevert szín mégsem megy a tálalóhoz, sőt, igencsak elüt tőle, így szegény asztalosokkal újracsiszoltattuk a látszó részeket, és magunk mentünk el lazúrt választani.

Kihúztam a tálaló egyik fiókját, és vittük magunkkal a festékboltba, ahol megtaláltuk azt az árnyalatot, ami illik a tálaló kopottas színéhez.

(A képen a baloldali magas szekrény belülről pirosasabb barna, hát ezt kellett újracsiszolni, de belül a korpuszok maradtak ilyenek…)

vidéki rusztikus konyha építése

… és bekerültek a fiókok is alulra. Én mindenhová fiókot szerettem volna, nekem nagyon bevált, hogy nem kell guggolva kutakodjak a szekrényben, hanem kihúzva egy fiókot, felülről jól átlátok mindent.

vidéki konyha építése

Ez itt a lenti képen a különleges alakú fiók, amit a fűtéscsövek miatt készítettek ilyenre. Itt a csövek miatt 10 cm-rel rövidebb lehettett volna csak a fiók, de nem akartam azt az értékes hátsó 10 cm-t elveszíteni egy kicsi sarok miatt.

Azután egy szép napon megérkeztek a fiók előlapok is.

vidéki konyha építése

Hetekig nézegettem ezt a változatot, de valahogy sehogysem békéltem meg azzal, hogy a keskenyebb fiókok ennyire elütnek a baloldali szélesebb fiókoktól.

Aztán mégis megemlítettem az asztalosnak, aki újra készítette ezeket, már sokkal pontosabb egyeztetések alapján.

Hónapokig nem tudtam bepakolni a fiókokba, és ilyen kupi volt mindig a pulton, mert nem voltak fogyantyúink, amivel kihúzhattam volna a fiókokat, de ez már egy másik történet…

vidéki konyha építése

Az első tervektől az utolsó fogantyú felszereléséig körülbelül 1 év telt el, és már nagyon, de nagyon, DE NAGYON vártam a végét, hogy a konyhabútor végre elkészüljön teljes pompájában.

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

tizenhat + 14 =

Szendrődi Enikő vagyok, a Nemiskacat tulajdonosa, hobbibútorfestő.

Eltökélt szándékom a lelkes bútorfestők támogatása, bátorítása. Legyen szó modern vagy rusztikus felületről, teljesen kezdő vagy már gyakorlottabb haladóról, mindenki számára tartogatok új technikákat. Számtalan ingyenesen elérhető cikket, videót találsz az oldalamon. Kellemes böngészést kívánok!

Már tudod is mit fogsz festeni?

Nézz körbe a Nemiskacat webshopjában, válogass a színek között és szerezz be minden bútorfestéshez szükséges kelléket.

Nem találsz választ bútorfestéssel kapcsolatos kérdésedre?

Segítünk! Keress minket online felületeinken vagy személyesen boltunkban!

Nemiskacat boltja
2051 Biatorbágy, Csillag utca 7.
Hétfő, péntek: 9-18 óráig
Kedd, szerda, csütörtök:
9-16 óráig
Telefon: +36 23 781 345
E-mail: nemiskacat@nemiskacat.hu