Wax, lakk, zárók

Waxok, viaszok, lakkok és különböző záró rétegek

Itt találsz mindent, ami a festett bútorod zárásához kellhet! A wax egy angol szó a viaszra, az Annie Sloan Chalk Paint™ waxok lágy bútorviaszok, a továbbiakban néha waxként néha viaszként emlegetjük, de ez egy és ugyanaz az anyag, amivel a krétafestékkel festett felületet zárjuk. Használhatsz lakkot is, az Annie Sloan márkából matt és fényes kivitelűt találsz, fontos, hogy a krétafestéket valamivel mindenféleképpen zárni kell.

Ezen kívül olyan anyagokatat kínálunk még, melyek különböző bútordíszítő technikákhoz kellhetnek, mint például a transzferálás, dekupázs vagy aranyozás.

Mi az a bútorviasz?

A bútorviasz olyan felületkezelő anyag, amelyet a bútorok, padlók, parketták és egyéb fafelületek védelmére és ápolására használnak. A bútorviasz segít megvédeni a fa felületeket a kopástól, az időjárás hatásaitól és egyéb károsodásoktól. A bútorviasz polírozható, aminek köszönhetően a fafelületek ragyogóbbak és fényesebbek lesznek.

A bútorgyártásban a viaszokat a felületkezelésre már évszázadok óta használják. A reneszánsztól a klasszicizmusig szokás volt a bútorokat viasszal felületkezelni, tehát az antik bútoroktól kezdve a mai napig is használnak viaszokat, mivel megbízható, olcsó és könnyen használható módszernek számítanak a fa felületek védelmére és ápolására.

A bútorviaszok különböző összetételűek lehetnek, attól függően, hogy milyen fa felületekre használják őket, és milyen védelmet és ápolást igényelnek.

Összetétel szerint beszélhetünk natúr viaszokról és szintetikus viaszokról.

A natúr viaszok általában növényi eredetű természetes anyagokból készülnek, mint például a méhviasz vagy a karnauba viasz, ami egy Brazíliában őshonos növényből készül, és nagyon ellenálló a kopás és a karcok ellen. Emellett egy lágy, kellemes tapintású viasz, amelynek kiváló csillogása van, így nagyszerűen alkalmazható bútorfelületek kicserélésére, vagy azok megújítására. A természetes viaszokat nemcsak a bútoriparban, de élelmiszeriparban és kozmetikumokban is használják. A szintetikus viaszok ezzel szemben mesterséges alapanyagokból készülnek, mint például a parafin, melyeket a ruhaiparban, cipőkrémekhez, gyertyákhoz, vagy általánosan az iparban polírozásra használnak.

A legtöbb bútorviasz, így az Annie Sloan viasz a kettő keverékéből van, tehát tartalmaz természetes és mesterséges összetevőket is, hogy ötvözze a bennük lévő pozitív tulajdonságokat, és kellő védelmet adjon a festett felületnek.

Az összetétel függvényében a viaszok eltérő színekkel, illatokkal, textúrákkal és védelmi tulajdonságokkal rendelkeznek. Az alkalmazás és a felületi elvárások függvényében lehet kiválasztani a megfelelő bútorviaszt.

Bútorokra tökéletesek a lágy viaszok, viszont nagyobb igénybevételnek kitett felületekre, padlókra már kemény viaszok kellenek.

A lágy és a kemény bútorviasz különbsége tehát a keménységükben és a felhasználási módjukban rejlik.

A kemény viaszok jól tapadnak a felületekhez, általában szintetikus alapanyagokból készülnek, és erősebb védelmet nyújtanak egy felület számára a kopás, a karc és a nedvesség ellen. Az Annie Sloan márkának nincs kemény viasza.

A lágy bútorviasz könnyedebben alkalmazható a bútor felületére.

Az Annie Sloan viaszok lágy viaszok, a festett felületbe kenve együtt keményednek ki a krétafestékkel és védik a bútorokat, natúr fára kenve segítik fenntartani a fa natúr színeit.

Az, hogy végül melyiket használjuk a bútor felületétől, az alkalmazás módjától és a védelmi igényektől függ.

Általánosságban elmondható, hogy bútorokra lágy viaszokat ajánlunk.

Hogyan véd a wax?

A bútorviasz a natúr fa felületén egy védőréteget képez, és egy része felhordással beivódik a felületbe és amely megakadályozza a külső hatások bejutását. Krétafestékkel festett felületek esetében a lágy bútoriviasz bedolgozva a festékbe együtt kikeményedik vele, ezzel érve el a kívánt védelmet. Az időjárás, a nedvesség, a napsugárzás, a hőmérséklet-ingadozás és más környezeti hatások okozta károsodások megelőzése érdekében a bútorviasz tehát megvédi a fa felületét. A viaszréteg a fa felületét ápolja is, mert a viasz által képzett réteg ragyogóbbá, fényesebbé és szebbé teszi a fát. Így a bútorviasz segítségével lehetőség van a fafelületek hosszú távú védelmére és ápolására.

Használatuk, a waxolás/viaszolás

A natúr bútorok viaszolásának alapvető lépései a következők:

  • Tisztítás: Először tisztítsuk meg a bútor felületét, hogy megszabaduljunk a porról, a szennyeződésektől és a zsíros foltoktól.
  • Csiszolás: Ha szükséges, csiszoljuk meg a bútor felületét, hogy egyenletes és sima felületet kapjunk.
  • Viaszolás: Vigyük fel a bútor felületére a viaszt, és dörzsöljük be a fa felületébe egy puha ronggyal.
  • Polírozás: Hagyjuk a viaszt száradni, majd polírozzuk meg a bútor felületét egy puha ronggyal, hogy a felület szép fényességét kapja vissza.
  • Ápolás: Az évek során ismételjük időnként a viaszolást, a bútor felületét frissítsük fel egy újabb viaszolással, hogy az megőrizze a fényességét és a védelmet.

A krétafestékkel festett bútorok viaszolásának lépései:

  • Festés: végezzük a festés folyamatát ízlés szerint és várjuk meg, amíg a krétafesték teljesen megszárad.
  • Csiszolás: Ha nagyon sima felületet szeretnénk, akkor csiszolhatunk, ez opcionális.
  • Viaszolás: Vigyük fel a festett felületre a viaszt egy puha, szöszmentes rongy, vagy egy erre a célra készített waxecset segítségével.
  • Az eszköz: A felvitelhez használható az Annie Sloan wax ecset, de egy hagyományos rongy is tökéletesen látja el a feladatot. Ecset esetén érdemes egy nagyobb adagot felvinni és nagy mozdulatokkal eldolgozni a lefestett bútor felületén.
  • Visszatörlés: Fontos, hogy a felesleget rögtön töröljük vissza. Soha ne hagyjuk, hogy a felület morzsalékos maradjon. Haladjunk szakaszosan: vigyünk fel egy adag viaszt töröljük vissza a felesleget, majd ezt ismételjük a mellette lévő szakaszon, amíg be nem borítjuk az egész bútort a viasszal.
  • Figyelem: A viasz mélyíti a krétafesték színét, úgyhogy könnyen látszódik, hogyha kimaradt egy rész.
  • Polírozás: Várjunk 24 órát, és ezt követően egy puha, szöszmentes pamutrongy segítségével finoman dörzsölő mozdulatokkal polírozzuk át a bútort a kívánt fényesség eléréséig. Ha mattra szeretnénk hagyni, akkor ez a művelet elhagyható.
  • Ápolás: Az évek során ismételjük időnként a viaszolást, a bútor felületét frissítsük fel egy újabb viaszolással, hogy az megőrizze a védelmét.
  • Javítás: Koszolódás esetén az esetek nagy részében a viasz alkalmas a szennyeződés megszüntetésére, egyszerűen vegyünk fel egy adag viasz egy rongyra és dörzsöljük át vele a koszos felületet. A viasz szinte leradírozza a szennyeződést a felületről.

Fontos megjegyezni, hogy a viaszolás menetét a bútorviasz adatlapján található utasításoknak megfelelően végezzük el, és érdemes a viaszolást is először kisebb felületen kipróbálni, hogy megbizonyosodjunk a várt eredményről.

Az Annie Sloan wax:

Attól függően, hogy milyen hatást szeretnél elérni, különböző waxok közül válogathatsz, amelyek azt a célt szolgálják, hogy szakszerűen lezárd a bútorfestést és különböző hatásokat és stílusokat érj el a bútor felületkezelésével.

Melyiket válaszd?

  • Annie Sloan világos Chalk Paint™ wax:

Ez a lágy bútorviasz színtelen, könnyen kenhető, mélyíti a krétafesték színét, a festett felület ezzel válik késszé, színnel telítetté és kikeményedés után használhatóvá, takaríthatóvá.

  • Annie Sloan sötét Chalk Paint™ wax:

Festés után a sötét viasszal antikolhatod a felületet, ezzel adhatsz neki igazán különleges, textúrált, öregített hatást. Ha hagyod, hogy egy kicsit megszáradjon, igazi antik külsőt varázsolhatsz a bútorodnak.

  • Annie Sloan fehér Chalk Paint™ wax:

A fehér viasz lágyítja és világosítja a Chalk Paint™ színeket. Különleges, meszes hatást érhetsz el vele, ha közvetlenül a fára viszed fel.

  • Annie Sloan fekete Chalk Paint™ wax:

A fekete viasz sötétíti a Chalk Paint™ színeket és kiemeli ecsetvonásaid, ezzel különleges textúrát adva a festett felületnek. Kifejezetten jól mutat az erős színekkel, erősíti az ipari hatást.

Aranyozás, díszítés

Aranyozásra három terméket is találsz a webshopban, az egyik a füstfóliák, a másik a transzferfóliák, illetve az Annie Sloan metálviaszok.

A füstfóliák vékony fóliák, melyekkel íves felületeket lehet bevonni metál színnel, a transzferfóliákkal pedi nagyobb, sima felületek bevonása a cél. Minden esetben a fóliákat a Gold Size ragasztó segítségével tudod felvinni a felületre. A fóliák arany, ezüst és bronz színben elérhetőek.

A metál viaszok olyan színtelen viaszok, melyeket metál pigmentekkel színeztek, különlegesen krémes állagúak, szép, fémes kinézetet adnak festett bútoraidnak. Használhatod a faragásokra és a díszlécekre, kiemelheted vele a bútor különleges felületeit, továbbá aranyozott minták és alakzatok létrehozásához is használhatod. Arany és ezüst színekben kínáljuk.

Népszerű