Bonanza bútor festése krétafestékkel

Ennek az asztalnak a történetét már leírtam itt, de tele vagyok fényképekkel és mesélni valóval azok számára, akiket részletesebben érdekel, hogy hogyan is készült a bonanza bútor festése krétafestékkel. Szóval most egy hosszú és részletes beszámoló fog következni pontról pontra.

Teszem ezt azért, mert a festékről, amit használtam, még nincs leírás magyar nyelven, legalább is én nem találtam!

Ime az asztal: barna, lakkozott, – mint nemrég megtudtam egy kedves olvasómtól – bonanza asztal, anyaga valamilyen kemény fa, talán bükk, de ez nem biztos.

Előtte

fésülködő asztal, ilyen volt

A krétafesték

A festékről röviden azt kell tudni, hogy vizesbázisú, un. krétafesték (angolul chalk paint). Ez az összetételét jelenti, a dobozon az áll, hogy a tartalma természetes kréta és pigmentek. Festhető bármilyen felületre, fára, falra, fémre, textilre stb.

Amikor kinyitottam a dobozt visszahőköltem, olyan szép piros a színe, a neve Emperior silk (egyébként Annie Sloannak van egy másik piros színű festéke is).

Sűrű festék, nagyon sűrű, ezért jó alaposan felkavartam.

Annie Sloan chalk paint festék emperior silk

A megfelelő ecset

Ez az ecset is Annie Sloan márkájú, közepes méretű. Nem értek az ecsetekhez jobban, mint egy átlagos felhasználó, így azon kívül, hogy baromi drága volt ami a képen látszik, egyelőre nem tudom mitől jobb, mint egy magyarországon is kapható ecset, ezt még majd kiderítem.

Annies Sloan ecset medium brush

Amikor belemártottam a dobozba, nagyon sok festéket felvett.

Annie Sloan chalk paint festék emperior silk

NEM csiszoltam

Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az asztallal nem csináltam semmit: nem készítettem elő, nem csiszoltam!

Gondoltam, hogy a fiókkal kezdek, ha elszúrom, a kisebb felület könnyebben javítható. El sem tudtam képzelni, milyen az, amikor csiszolás nélkül tapad egy festék. Remélem a kép visszaadja, hogy milyen…

Annie Sloan chalk paint festék emperior silk

Teljesen fed, kiválóan tapad, sőt, elég nehéz kenni, mert vastag, sűrű festék és gyorsan szárad.

Amikor ezek a képek készültek, kicsit megijedtem, hogy mi lesz ebből. Nehéz volt kenni, egyenetlenül kenődött, hol vastagabb, hol vékonyabb rétegben, és hiába húztam még egy escetvonást rá, csak rontottam rajta: még egyenetlenebb, még csíkosabb lett. Mintha egy gyerek kenegette volna össze a bútort rosszaságból.

Annie Sloan chalk paint festék emperior silk

Az első réteg felvitele után így nézett ki.

Annie Sloan chalk paint festék első réteg

Amikor megszáradt a színe inkább rózsaszín volt (a sógornőm szerint ciklámen) és hát valljuk be, nem az igazi.

Vajon működik a krétafesték?

Ha nem tudom ennek a festéknek az előéletét, ha nem ismerem képekről a vele festett bútorokat, ha csak úgy a kezembe nyomták volna a dobozt ismeretlenül, hogy tessék Enikő, fessél; és ha ez az asztal egy vagyon lett volna… hát akkor nagyon elbizonytalanodtam volna.

Mert teljesen más, mint a vizes bázisú zománcfestékek, amik egyenletes rétegben kenődnek, szép simán kenhetőek, már a kenéskor látszik, hogy az amit csinálsz, milyen lesz a végén.

Hát ez a festék nem olyan, és ehhez bizony hozzá kell szokni és kellő lazasággal kezelni!

Amikor megszáradt az első réteg a fiókon, rájöttem, hogy másik foganytút szeretnék rá, nem az eredetit, ezért a lyukakat el kellett tüntetni. Ehhez trinát mestertapaszt használtam (életemben először csináltam ilyesmit).

fiókgombok helyének kijavítása

Összesen háromszor kellett bekenjem, mire sikerült teljesen eltüntetni a lyukakat. Minden réteg száradása után 280-as szivacsos csiszolópapírral csiszoltam.

Visszatérve az asztalhoz rákentem egy második réteget. Ezen a képen nagyon jól látszik, hogy kenéskor milyen telt a színe, száradás után pedig matt, fakó. De nem szabad megijedni!

Annie Sloan chalk paint festék második réteg

A második réteg szárad.

Annie Sloan chalk paint festék második réteg

A bútor belsejének festése

Van az asztalnak felül középen egy felhajtható része, azt gondoltam befestem rózsaszínre, így a krémfehérhez (Old White) kevertem egy kis pirosat (Emperor’s Silk). Halvány bugyirózsaszín lett.

ASCP old white és emperior silk

Az 1 liter festéknek kb. a harmadát használtam el az egész asztalhoz (ebben benne van a képkeret is).

A viaszolás előtt fogtam a 280-as csiszolópapírt és az egész asztalt átdörzsöltem vele finoman. Igazából nem vagyok meggyőződve róla, hogy ez szükséges lépés volt, de nem is gondolkodtam, csak csináltam automatikusan, mert megszoktam, hogy viaszolás/lakkozás előtt csiszolunk. Utána kezdtem gondolkodni, hogy ezt most kellett volna-e, de ártani nem ártottam vele. Az éleknél nem csiszoltam vissza durván, csak finoman, épp csak jelzés értékűen, itt-ott.

piros asztal csiszolás

A viaszolás

Először felvittem a világos viaszt (clear wax) és közvetlenül utána a sötétet (dark wax).

Annie Sloan világos viasz

Na és itt van a kutya elásva! Látjátok a különbséget a fiók és az asztal többi része között. A fiók már kész, rajta van mindkét viasz.

Ettől olyan más ez a festék, hogy nagyon jó alapot ad a viaszolásra, és ezért lehet vele olyan jól antikolni. Olyan ez a festék, mintha kifejezetten antikolásra fejlesztették volna ki. Nem mondom, hogy nem lehet más festékkel antikoni, hiszen én is antikoltam hagyományos vizesbázisú zománcfestékkel, de ezzel sokkal egyszerűbb. Már eleve kenésnél struktúrát ad a felületnek, egyenetlenséget, ami majd a viasz munkáját könnyítit meg.

Ezeken a képeken látszik igazán, hogy a viaszolás az, ami értlemet ad az eddigi munkának, kiteljesíti a végeredményt, feltüzeli a színeket, és felteszi az i-re a pontot.

Annie Sloan wax viasz

Visszatérve az ecset témára, itt az alsó ecsettel kezdtem viaszolni, de rájöttem, hogy sűrűbb, tömöttebb ecsetre van szükségem, hogy szépen tudjam eloszlatni a felületen, így ecsetet váltottam, és a felsőt használtam.

Annie Sloan világos viasz ecset

A végeredmény

Ugyanaz a részlet világos viasszal kenve a bal oldali képen, és sötét viasszal is a jobb oldalin.

Annie Sloan clear wax - dark wax különbség

A festék vastagsága adja a struktúrát, és a felvitt viasz kirajzolja a felületen az antik hatást.

Annie Sloan dark wax sötét viasz

Ilyen volt – ilyen lett

ilyen volt - ilyen lett

Nemrég többen is felhívták a figyelmemet arra, hogy vannak csúnya antikolások. Eddig ennek nem tulajdonítottam nagy jelentőséget, de elkezdett a szemem ráállni, és én is találkoztam nagyon nem természetes antikolásokkal. Amikor messziről virít, hogy azt bizony mesterségesen így festették, amikor az antikolás olyan, mintha egy minta lenne a bútoron.

Hogy mi köze van ennek a krétafestékhez?

Arra jöttem rá, hogy zománcfestékkel szépen antikolni kihívás, krétafestékkel szépen antikolni viszont gyerekjáték!

Úgyhogy folytatom!

Hozzászólások

  1. Szia, először is gratulálok a szép bútorhoz, nagy bátorság kellett biztos hozzá, hogy ciklámenre fess egy amúgy is viszonylag szép felületű antik bútort 🙂 A festéket hol lehet kapni? Nagyon tetszik.

  2. Szia, köszönöm. 🙂
    A festéket én Hollandiából rendeltem, a festék európai terjesztőjétől, a http://www.anniesloan.com oldalon találtam az elérhetőségüket. Nézd meg az oldalt, sok információt megtalálsz a festékkel kapcsolatban. Üdv Enikő

  3. Kedves Enikő!

    Nagyon ügyes vagy. Abban pontosan tudnál segíteni, hogy honnan tudnám megrendelni? Kb. mennyi idő alatt ér ide? Kb. mennyi költség?

    Köszi

    S.Kati

  4. Szi Kati! Én a http://www.anniesloan.com oldalról néztem ki a festékeket, és megkerestem az európai viszonteladót, ami egy holland cég, tőlük rendeltem és postán érkezett, a kifizetéstől számítva kb. 1,5 hét alatt volt itt, és szállítással együtt kb. 8000,- ft-ra jött ki 1 liter festék, amiből a piros asztal kétszeri lefestése után kb. 2/3 (vagy még több!) megmaradt. Ez az itthon kapható bútorfestékekhez képest nagyon drága, viszont egyáltalán nem kell csiszolni, vagy előkészíteni a felületet, rögtön festhető a bútor. Viasz kell rá mindenképpen. Ha szereted az antikolt bútorokat, akkor ajánlom, mert nagyon szép antikolt felületet ad; ha nem, akkor válaszd inkább a hagyományos zománcfestéket. Ha szeretnél festéket szívesen segítek… Enikő

  5. Köszi a gyors választ. Nagyon szeretem az antikolt bútorokat…. az idő az ami mindig kevés. Pont az tetszett meg a leírásodban, hogy nem kell vele szenvedni és így is gyönyörű a végeredmény. Köszi, hogy felajánlottad a segítséged nem akarok visszaélni a kedvességeddel , de ha aktuális lesz lehet , hogy élek vele:)

    S.Kati

  6. Szia Enikő!

    Nagyon tetszik az asztal, gyönyörű a színe, a bejegyzésed hatására tegnap órákon át olvastam a chalk paint-ről, nagyon szeretném kipróbálni! 🙂
    Megnéztem a weblapot is, ahol egy osztrák bolt volt a legközelebbi (sajnos a legtöbb viszonteladó oldalának nincs angol verziója), ahol postaköltség nélkül is közel 9500 Ft-ba kerül a festékből 1 liter, wax nélkül. Meg tudnád esetleg adni annak a holland viszonteladónak az elérhetőségét, ahonnan Te rendeltél?

    Nagyon köszönöm!
    Vera

  7. Kedves Enikő!

    Én is kedvet kaptam a festék kipróbálásához. Meg tudnád írni, hogy pontosan melyik holland bolttól rendeltél? A honlapon elég sokat találtam.
    Köszönöm!

    Lídia

  8. Kedves Enikő!

    segítséged szeretném kérni a ‘kréta’festék rendelésével kapcsolatban. Amit írtál viszonteladó, ott nincs online bolt, emailben kell felvenni velük a kapcsolatot?
    A festékhez mindenképp kell egy sötét és egy világos wax is?
    köszönöm előre is a segítséged
    Helga

  9. Kedves Helga! Igen, én e-mailt írtam nekik. Nem, nem feltétlenül kell mindkét wax, attól függ, milyen végeredményt szeretnél. Pinteresten gyűjtöttem pár képet olyan bútorokról, amelyek ezzel a festékkel vannak festve, ott találsz ilyet is és olyat is, nézgesd meg őket és mazsolázz kedvedre: http://pinterest.com/enikoszendrodi/chalk-paint/ Enikő

  10. Szia Enikő! Próbálok rendelni festéket a Heart and Hometól, meg is érkezett a számla de a banki azonosítót nem adta meg jól a hölgy. Nincs meg neked véletlenül?Elég soká válaszol, gondoltam hátha tőled hamarabb jön válasz.( Erre gonolok:RABONL2U és még 3 betű kéne)Köszi: Judit

  11. Ezért kár volt a festéket pazarolni! Borzalmasan tré munka! A szakszerűség teljes hiánya. Legszívesebben elhánynám magam a képek láttán. Tele van a youtube DIY festés videókkal, legalább egyet néztél volna meg ezen ámokfutás előtt. Előkészítés nélkül nem lehet szépen dolgozni, és tartós sem lesz a réteg. Leváló festékdarabos bútor… tiszta putri hangulat lesz.

  12. Kedves.. izé.. igypopp! Ahogy jólesik.. mármint amit a képek láttán tenni szeretne. Ez a “putrihangulat” egész jól mutatott A Mi Otthonunk magazinban. Ja, és a bútor 2 éve használatban van és nem málik róla a festék, köszöni jól van.

  13. Igen, lehet. De meg kell nézni, milyen bútorlap, és érdemes előtte próbafestést végezni valahol, ahol nem látszik. Üdv Enikő

  14. Kedves Enikő!

    A kérdésem az lenne a kérdésem a festékkel kapcsolatban, hogy a fiókos szekrényeknél a fiók belső oldalát is lehet vele festeni, csiszolás nélkül? Logikusan az lenne az elképzelésem, hogy nem, mert utána a több réteg festék miatt nem lehet becsukni, betolni.

    Köszönöm a választ.

  15. Kedves Eperturmyx! Igen, ez egy tipikus probléma szokott lenni, hogy festés után szorul a fiók. Én ennek ellenére szoktam festeni, mert szép, amikor kihúzzuk és oldalról látszik ,hogy izgalmas színe van, vagy mintája. Érdemes odafigyleni, hogy kevés festéket használjunk és én is jártam már úgy hogy festés után alaposan át kellett csiszoljam, hogy csússzon a fiók, de szín rajta maradt. Szerintem mindig mérlegelni kell az adott bútornál, hogy mennyire kivitelezhető a fiók oldalának festése nagyobb sérülések nélkül. Üdv, Enikő

  16. Kedves Enikő!
    Köszönöm a pontos részletes leírást. Azt szeretném kérdezni hogy végül melyik wax-ot használtad a teljes felületre?
    Még egy kérdés csiszolni az atikolt hatás miatt kell? Ott ahol szeretnék vagy mindenhol?

    Csodás munka!

  17. Először használtam a Clear Wax-ot, az mindig kell! Utána, ha szeretnél antikolni, akkor a Clear Wax tetejére jön a Dark Wax, az a barna színű viasz. Ezt – ahogy írod is – nem kell mindenhova kenni egyáltalán, csak ahova szeretnél. Csiszolni két dolog miatt kellhet: egyrészt festés előtt, ha van málló festékréteg (ha nincs akkor szükségtelen csiszolni), másrészt festés után az antikolás miatt, ha szeretnéd koptatni valahol, ez ízlés dolga.
    Örülök egyébként a hozzászólásodnak, mert ezt a bútort nagyon régen, immár 6 éve festettem, és pont nemrég tettem fel facebookra egy hírt róla, hogy most, ennyi év után hogy néz ki, itt meg tudod nézni, ez egy 2020. áprilisi poszt: https://www.facebook.com/Nemiskacat/posts/2989961114401961 Szóval a bútor köszöni jól van, nyílván apróbb használati nyomok vannak rajta, most már a második gyerek használja, de még mindig imádjuk. Üdv Enikő

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

öt × 2 =

Szendrődi Enikő vagyok, a Nemiskacat tulajdonosa, hobbibútorfestő.

Eltökélt szándékom a lelkes bútorfestők támogatása, bátorítása. Legyen szó modern vagy rusztikus felületről, teljesen kezdő vagy már gyakorlottabb haladóról, mindenki számára tartogatok új technikákat. Számtalan ingyenesen elérhető cikket, videót találsz az oldalamon. Kellemes böngészést kívánok!

Már tudod is mit fogsz festeni?

Nézz körbe a Nemiskacat webshopjában, válogass a színek között és szerezz be minden bútorfestéshez szükséges kelléket.

Nem találsz választ bútorfestéssel kapcsolatos kérdésedre?

Segítünk! Keress minket online felületeinken vagy személyesen boltunkban!

Nemiskacat boltja
2051 Biatorbágy, Csillag utca 7.
Hétfő, péntek: 9-18 óráig
Kedd, szerda, csütörtök:
9-16 óráig
Telefon: +36 23 781 345
E-mail: nemiskacat@nemiskacat.hu