Fapadló a fürdőszobában

Miután nemrég a svédpadlóról írtam, beszélgettünk a sógornőmmel svédpadló kontra laminált padló témában, és mondtam neki, hogy igazából a padlóban vannak a bútoraink, mármint, hogy a padlóra ráment ingünk-gatyánk, és még mindig a földön alszunk matracon, ruhásszekrényünk nemrég lett, de nincs ajtaja, a könyveink a padláson dobozokban… és még sorolhatnám mennyi minden félben van a házban.

Ezt most csak azért írom le, mert az a véleményem, hogy fapadlót csak fanatikusok rakjanak le: akik együtt tudnak vele élni, hogy felpúposodhat, hogy macerásabb tisztítani, hogy recseghet-ropoghat és drága. Persze vannak olyanok, akiknek az otthonában ennél klasszisokkal drágább megoldások vannak, de azok valószínűleg nem blogolnak róla, hanem épp Hawaiin süttetik a pocakjukat.

Igazi fa padló a fürdőszobába is

Mi inkább az előbbihez tartozunk – mármint a fanatikusokhoz és nem a hawaiin pocaksüttetőkhöz – így aztán nem kellett nagyon egymást győzködjük a férjemmel, hogy a fürdőszobába is fát rakjunk le padlónak.

Ehhez kaptunk egy nagyon jó tippet, ez pedig a Blokk Wood. Ez egy magyar cég, akik egy különleges eljárással úgy kezelik a fát, hogy az utána ellenáll a nedvességnek és minden környezeti hatásnak (pl. bogarak) és mindenzt vegyszermentesen csinálják, tulajdonképpen sterilizálják a fát, úgy, hogy az utána bártan lerakható fürdőszobákba és kültérre is. Sokféle fát lehet kezelni ezzel az eljárással, fenyőt, nyírt, bükköt, tölgyet, kőrist stb. Mi a kőrist választottuk, mert keményfa, mint a tölgy, de kicsit olcsóbb. Nem emlékszem, hogy összességében drágább lett volna, mint a svédpadló, igaz nem is kellett belőle olyan nagy mennyiség. Speciális ragasztót ajánlottak hozzá, de ugyanaz a mester rakta le, aki a svédpadlót, tehát extra szakértelmet sem igényelt a lerakása.

Hát ilyen lett.

fapadló a fürdőszobában

A kőris eredetileg világos fa, de a kezelés után olyan, mintha megperzselték volna, igazi mélybarna színe lett, ami helyenként egészen sötét, máshol világosabb. Szerintem nagyon egzotikusan néz ki, és nagyon szeretem, hogy minden évszakban meleg padlóra lépek ki a kádból.

A felületét ennek is olajjal és viasszal kezeltük, de lehet lakkozni is. Akkor ellenállóbb, de keményebb és fényesebb felületet kapunk.

fapadló a fürdőszobában

Nem mondom, hogy nem féltünk tőle. A fa és a víz nem túl jó barátok.

Említettem, hogy a beköltözésünk utáni első télen nagyon magas volt a házban a páratartalom, ezért elkezdtek a falak penészedni, és kis híján a padlónk is megmozdult. Nos, a Blokk Wood tartotta magát hősiesen, és tartja ma is, pedig a fürdőben mire lefürdetjük a gyerekeket és magunkat is, tisztességes páratartalom van.

Ilyen a svédpadló és a kőris padló találkozása. Parafa csík van közötte.

fapadló a fürdőszobában

Ilyen a wc-ben.

fapadló a fürdőszobában

Persze nem akarok senkit becsapni, így megmutatom ezt is.

fapadló a fürdőszobában

Ez a wc alatti folt a páralecsapódás miatti csöpögés eredménye. Azóta megoldottuk a páraszabályozást, nincs csöpögés, de a folt maradt. Ezért mondtam, hogy csak fanatikusoknak…

Fapadló tisztítása

Apropó víz: úgy szoktam tisztítani, hogy először felporszívózok és utána felmosok, azaz inkább feltörülök. Jól kicsavart ronggyal. A felmosóvízbe pedig 1 kupakkal öntök abból a tisztítószerből, amit ajánlottak hozzá. Ez elég drága, az 1l-es flakon több ezer forint, de több, mint egy évig elég heti egyszeri felmosással.

Ja,… és igen, ha a gyerekek kifröcskölik a vizet, akkor rögtön feltörülöm. Mindig. 🙂

Egy évre rá, amikor a mester visszajött a svédpadló állapotát felmérni az első tél után, nagyon meglepődött, hogy a kőris padlónk milyen szép. Látni kellett volna, ahogy lefeküdt a padlóra, végigszántotta a szemével és végigsimította a kezével… bevallotta, hogy nagyon tetszett neki, már akkor, amikor rakta.

fapadló a fürdőszobában

Legközelebb mutatom a bútort is!

Hozzászólások

  1. Nekem ez nagyon tetszik! Tetszik, hogy dacolva a hagyománnyal, faburkolat mellett döntöttetek a fürdöben. Szép megoldás és gyakorlatilag bármilyen szaniterrel remekül mutat. Lehet, hogy a faburkolat draga volt, de összességében megéri, mert gyakolratilag nem kell egyéb drága dekorációra költeni és egy ilyen fürdöben fürödve az ember nem gondol a még mindig dobozokban levö könyvekre :-). Gratulálok a fürdöszobához. Márti

  2. Köszi Márti! Mi is nagyon szeretjük! Én szeretem a szép kerámia burkolatokat is, de a mezítlábazást jobban!

  3. Szia!

    Hát, irigyellek 🙂 Mi csupán a konyhában gondolkodtunk laminált padlón, de szinte mindenki lebeszélt róla, úgyhogy maradt a greslap. (Pénzügyi okok a háttérben 😛 ) Én mindig mezítláb mászkálok, úgyhogy szőnyeggel kell megoldani a helyzetet valahogy. De még konyhánk sincs 😀 majdcsak alakulunk mi is (ha kíváncsi vagy, hogy más hogy oldja meg a nehéz kérdéseket, nézz be hozzám: festettladafia.blogspot.hu). Örülök, hogy rátaláltam az oldaladra 🙂
    Szép napot: Móni

  4. Szia Mona! Csodálkozom, hogy lebeszéltek a lamináltról a konyhában. Pont arra szokták RÁbeszélni az emberket, az igazi fa helyett! Igen a mezítlábazást mi is nagyon szeretjük!
    Én is örülök, hogy rám találtál: üdv énnálam! 🙂 Enikő

  5. Kedves Enikő!

    Fantasztikusan szép a házatok.
    Azt szeretném kérdezni, h a svedpadló hogy bírja a konyhában, étkezőasztal alatt? Ha néha kiborul rá egy-egy pohár víz, de azonnal felmossuk attól lesz bármi baja? Van esetleg ilyen jellegű tapasztalatod?

    Köszönöm!
    Zsófi

  6. Kedves Zsófi! Nagyon szépen köszönöm! A svédpadló használat során fakul, a miénk most lett 10 éves, és természetesen látszódnak rajta a használat nyomai, de én szeretem őket 🙂 Az előszobában a legfakóbb, ahol a legnagyobb igénybevétel éri a cipők miatt, és az étkező asztal alatt is látszik, hogy gyakrabban van használva, mint pl a hálószobákban, itt világosabb a színe. Szóval, igen, látszik a használati nyom. De nem a víz és az étel a legnagyobb ellenség igazából, bármi, ha kiömlik és feltörlöd rögtön, akkor egyáltalán nem látszik meg. 3 kisgyerek mellett gondolhatod, hogy a szörptől kezdve, a joghurton, tejen át mindenféle landolt már a padlón, “betegség miatti balesetek” is sokszor előfordultak és azokkal nincs semmi gond. Egy növény nedve hagyott nagyobb foltot a padlón, illetve egyszer kiömlött a domestos a fürdőben és az kifakította egy foltban. 🙁 Én bátran ajánlom bárkinek az igazi fapadlót. Látványra látszik, hogy nem új fa, nem olyan mint egy laminált, de engem ez egyáltalán nem zavar, szép patinás!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

5 × négy =

Szendrődi Enikő vagyok, a Nemiskacat tulajdonosa, hobbibútorfestő.

Eltökélt szándékom a lelkes bútorfestők támogatása, bátorítása. Legyen szó modern vagy rusztikus felületről, teljesen kezdő vagy már gyakorlottabb haladóról, mindenki számára tartogatok új technikákat. Számtalan ingyenesen elérhető cikket, videót találsz az oldalamon. Kellemes böngészést kívánok!

Már tudod is mit fogsz festeni?

Nézz körbe a Nemiskacat webshopjában, válogass a színek között és szerezz be minden bútorfestéshez szükséges kelléket.

Nem találsz választ bútorfestéssel kapcsolatos kérdésedre?

Segítünk! Keress minket online felületeinken vagy személyesen boltunkban!

Nemiskacat boltja
2051 Biatorbágy, Csillag utca 7.
Hétfő, péntek: 9-18 óráig
Kedd, szerda, csütörtök:
9-16 óráig
Telefon: +36 23 781 345
E-mail: nemiskacat@nemiskacat.hu