SZÚK – Szemléletformáló és Újrahasználati Központ

A fogyasztói társadalom rengeteg hulladékot termel, amelynek korszerű feldolgozása világunk egyik legnagyob kihívása. A környezekbarát hulladékgazdálkodás napjainkban már nem ér véget a háztartásban keletkező hulladékok begyűjtésével és elszállításával.  A társadalom részéről is egyre nagyobb az igény arra, hogy a környezet megóvása érdekében többet tegyünk annál, minthogy a szemetet elhelyezzük a kukában.

Budapest Főváros Önkormányzata az FKF Nonprofit Zrt közreműködésével 2016-ban a főváros két pontján helyezte üzembe a Szemléletformáló és Újrahasználati Központokat. A Központok célja, hogy a hulladékok szelektív gyűjtése, újrahasznosításra való átadása és a már használt termékek újrahasználatának biztosítása mellett lehetőséget nyújtsanak szemléletformáló előadások, foglalkozások, interaktív tanórák megtartására oktatótermi, valamint szabadtéri körülmények között.

Az újrahasznosító központok három tevékenységet foglalnak magunkba:

  1. szelektív hulladékgyűjtő funkció
  2. újrahasználati funkció
  3.  szemléletformáló funkció

A SZÚK újrahasználati funkciójának, tevékenyégének lényege az, hogy a létesítményekben leadott tárgyakat, eszközöket a lakosok egy meghatározott minimális raktározási díj ellenében elvihetik és továbbhasználhatják, ezzel csökkentve a keletkező hulladékok mennyiségét.

Az újrahasználatra leadható termékek köre:

  • jó állapotú, még használható bútorok, lakberendezési tárgyak
  • jó állapotú táskák, bőröndök, tiszta takarók, hálózsákok
  • jó állapotú, biztosnágosan használható sportfelszerelések
  • feleslegessé vált, de még biztonságban használható szerszámok
  • jó állapotú konyhai eszközök ( NEM elektromosak)
  • jó állapotú könyvek, tankönyvek
  • jó állapotú, de már fesleslegessé vált gyerekjátékok, iskolaszerek

A SZÚK XVIII. kerületi telephelyén jártam a Petőfi TV Én vagyok itt című műsorának forgatócsoportjával, akik riportot készítettek Dorogi Gabriella szóvivővel és Palásti László osztályvezetővel, akik nagyon kedvesen kalauzoltak végig minket a központon. (Megnézhetitek: 2017. március 6-án este, a Petőfi Tv Én vagyok itt című műsorában)

Kincsvadászat

A riportok után végre belevethettük magunkat a kincsvadászatba! A cél az volt, hogy találjunk valamilyen olcsó bútordarabot, amit rögön magunkkal is viszünk a Nemiskacat Látványműhelybe és a délután folyamán közösen át is alakítjuk.

A nagybútorokon, ott hátul, rögtön meg is akadt a szemem, úgyhogy közelebbről is megmustráltuk őket, de sajnos túl nagy falat lett volna bármelyik is. Összességében megállapítottam, hogy tárgyak, bútorok tiszták, szerkezetileg többnyire rendben vannak. Szívesen nyitottam ki, néztem meg a bútorokat belülről is, látszott, hogy  ki vannak takarítva, nem radag minden kosztól, mint egy-két lomtárban, turkálóban. Minden egyes darab vonalkóddal és árcédulával van ellátva, ami óriási munka lehet.  (Bolttulajdonosként tudom mennyi munka minden egyes darab bevételezése, a rendszerbe felvitele, névvel, cikkszámmal való ellátása, az egész leltározása, úgyhogy le a kalappal az egész szervezet előtt, ez a része nagyon profin meg van oldva.)

A választék – ahogy a képeke is látszik – sajnos még nem nagy. Ennek szerintem az az oka, hogy az emberek valószínűleg még nem ismerik ezt a lehetőséget.

Reméltem, hogy találunk egy retró kiskomódot, amit szépen átfesthettünk volna, de sajnos csak ezek a nagyok voltak balra a képen.

A jobb oldali szekrényből kettő is volt, darabja 6350,- ft-ért, simán el tudnám képzelni egy gyerekszobába kicsit kipofozva, valamilyen világos színre átfestve.

Látszik a képeken is, hogy a polcokon van még hely bőven…

… és lehet azért helyes kincsekre bukkanni.

Rengeteg a könyv.

A raktárhelyiség hátsó részében vannak elhelyezve a nagyobb ülőgarnitúrák, kanapék, ágyak. A bútorválasztékból a képen középen lévő polcos szekrény vitte a pálmát, sajnos valakinek már félre volt téve.

Ezekekt a foteleket szívesen megvettem volna, ha lett volna helyem!

Végül ezt a kis polcot választottuk felújítandó darabnak, melynek a polc része laminált lap, a széle pedig fa. Azt találtuk, ki, hogy akasztót/ruhafogast fogunk belőle készíteni, így hónunk alá kaptuk és kifizettük érte a potom 635,- ft, melyről gyönyörű kétoldalas számlát kaptunk, ahogy a nagy könyvben..

A műhelyben aztán választottunk hozzá régies fogasokat és szépen lefestettük Amsterdam Green zöldre, jó rusztikusra, hogy takarjuk el a laminált lapot és hozzuk egységbe az egész felületet, majd sötét viasszal antikoltuk.

Végül Szabi (Pataky Szabolcs) műsorvezető felfúrta az akasztókat.

A teljes műsort 2017. március 6-án, este nézhetitek meg a Petőfi TV Én vagyok itt című műsorában!

Én nagyon remélem, hogy a polcok hamarosan még jobban roskadozni fognak a még használható tárgyaktól, nyílván ez rajtunk, embereken is múlik, hogy miket viszünk be oda, megadjuk-e a lehetőséget, hogy megunt tárgyainkat mások még használhassák és nem tömjük tele az újrasználati telepeket valódi ócskaságokkal. A bevitt tárgyak egyébként minőségi szűrőn esnek át, hogy tényleg csak a haszánlhatóak kerüljenek a polcokra. Ha egy szék lába törött, az tényleg megy a kukába. Az egész intézményben példás tisztaság és rend uralkodik, egyáltalán nem érzékelhető, hogy az ember tulajdonképpen egy szeméttelepen van.

Az árak miatt – nagyon olcsó – ajánlom DIY embereknek, bútorfelújítóknak, de valószínűleg gyakrabban kell kijárni ahhoz, hogy valaki jó fogással menjen haza.

A SZÚK-ok elérhetőségei:

1151 Budapest, Károlyi Sándor út 166., telefon: 06 20 221 6171

1181 Budapest, Besence utca 1/a., telefon: 06 20 221 7139

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

egy × 2 =

Szendrődi Enikő vagyok, a Nemiskacat tulajdonosa, hobbibútorfestő.

Eltökélt szándékom a lelkes bútorfestők támogatása, bátorítása. Legyen szó modern vagy rusztikus felületről, teljesen kezdő vagy már gyakorlottabb haladóról, mindenki számára tartogatok új technikákat. Számtalan ingyenesen elérhető cikket, videót találsz az oldalamon. Kellemes böngészést kívánok!

Már tudod is mit fogsz festeni?

Nézz körbe a Nemiskacat webshopjában, válogass a színek között és szerezz be minden bútorfestéshez szükséges kelléket.

Nem találsz választ bútorfestéssel kapcsolatos kérdésedre?

Segítünk! Keress minket online felületeinken vagy személyesen boltunkban!

Nemiskacat boltja
2051 Biatorbágy, Csillag utca 7.
Hétfő, péntek: 9-18 óráig
Kedd, szerda, csütörtök:
9-16 óráig
Telefon: +36 23 781 345
E-mail: nemiskacat@nemiskacat.hu