Mielőtt belevágnál az otthoni bútorfestésbe, olvasd el ezt a cikket.
Hihetetlen vagy sem, de bármilyen bútor átfesthető, csak meg kell találni hozzá a megfelelő eszközöket és a stílust, ami jól áll az adott bútornak és beleillik a környezetébe, ahová kerülni fog.
A magadban eldöntendő kérdések:
- megéri-e átfesteni? Áldozol-e erre a bútorra annyi időt és/vagy pénzt?
- a megfelelő alapanyagokat használod-e?
- megvan-e benned a türelem és a rugalmasság, hogy végigcsináld?
A bútorfestés egy régi bútor felújítása esetében körülbelül a felújításra fordított idő utolsó 20%-a. Az első 80%-ban végig kell menj olyan folyamatokon, mint például:
- állapotfelmérés, alapos tisztítás
- bogárírtás, gomba- és penész elleni kezelés, szárítás
- a szerkezet stabilitásának helyreállítása, csapolások ellenőrzése, ragasztások helyreállítása
- apróbb felületi javítások, tapaszolás, csiszolás
- sérült furnér eltávolítása
- egyéb barkácsolni való dolgok a bútoron, pl. csak egy darabjának a felhasználása, pótlások készítése stb.
Ezek közül vannak olyan dolgok, amiket meg tudsz csinálni hobbistaként otthon is, de ennek a műfajnak is megvan az a határa, ahonnan a “szakma” kezdődik. Én azt javaslom, hogy csinálj meg mindent, amit lehet, de ne fáraszd magad agyrémekkel – a bútorfelújítás szórakozás! Nem probléma, ha bizonyos kérdeskkel szakemberhez fordulsz, hiszen ők azért vannak.
Ezt a témát amúgy alaposan körbe szoktuk járni amúgy az Bútor antikolás Worshop elején, hogy melyik AZ a pont, ahol tapasztalatom szerint érdemes szakemberhez fordulni.
Nos, ha mindezeken túl vagy, akkor egy újabb tisztogatás után jöhet végre a látványos rész: a festés!
Ezért, ha teljesen kezdő bútorfestő vagy, akkor a javaslom, hogy olyan bútorral kezdj, amin a portörlésen kívül nem kell csinálni semmit! Ez rögtön sikerélményt ad és erőt, hogy később nekifogj a padlás mélyén ácsorgó, több sebből vérző, de igaz emlékeket őrző dédi bútorának!
Ha bizonytalan vagy – mint én is sokszor – gondolj arra, hogy a bútorfestés öröm és szórakozás! Élj együtt a bútorral, nézgesd, ízlelgesd, hallagasd mit súg, és ne félj útközben változtatni az elkézeléseden, ha a bútor úgy kívánja!
A következő videót pár évvel ezelőtt készítettem nagyon zöldfülűként, az első bútorok egyike volt ez a szék, amit festettem. Nagyon jól látszik a videón, hogy igazából milyen egyszerű az egész!
Itt egy másik videó, Annie Sloan hivatalos csatornájáról, amelyben Allison egy kissé ütött-kopott széket fest át mindössze 2 dl Annie Sloan festékkel:
Szóval ha elmerülnél a hobbi bútorfestés világában, akkor jó helyen vagy! Nézgelődj az oldalon, olvasd el a blogcikkeim, nézd meg a munkáinkat, melyeket kollégámmal készítünk a Nemiskacat Látványműhelyben, gyere el workshopjainkra, ahol igyekszünk minden-minden tudásunk átadni, amit a bútorfestésről tudunk!
Szerettel várunk,
Enikő és a Nemiskacat Látványműhely Csapata
Szia!
Van egy jó állapotú lócám, szeretném a festését vintage stílusúvá varázsolni. Úgy, hogy fehér alapon, itt- ott halványszürke csíkok tűnjenek ki.
Milyen Annie Slone festéket, hozzávalókat kell megvennem? Munkafolyamat leírásával is tudnál segíteni, vagy egy videót ajánlani, ami kifejezetten a.s.festékkel vintage stílusúvá változtatott, egy már festett bútort. Valóban nemkell a festéket lecsiszolni, ha az szép állapotú?
Köszönöm, várom a választ! 🙂
Rita
Kedves Rita! Először is elnézést, de csak most vettem észre ezt a kérdést.. 🙂
Ha valóban jó állapotú a festés és nincsen rajta máló festékréteg, akkot nem kell csiszolni, rá lehet festeni a meglévő festékre. (Ha nem tetszik a felület, mert pl egyenetlen a régi festés, akkor is érdemes csiszolni, az új festés a hibákat nem fogja kijavítani, inkább felnagyítja azokat). Szóval egy alapos tisztítás után lehet is festeni. Ha két színre szeretnéd, akkor azt lehet úgy például, hogy lefested először helyenként Paris Grey színnel szürkére, majd második rétegnek felviszel Old White fehéret a teljes felületre, de ott ahol van szürke ott “elnagyoltan” fested, száraz ecset technikával. Ezzel kialakul egy “foltos” felület a két színnel, ezt ízlésed szerint tudod variálni. A végén Clear Wax-szal kell fixálni a festést, az adja a végső hatását és a takaríthatóságát. Érdemes You Tube-on rákeresni Annie Sloan videóira : https://www.youtube.com/user/AnnieSloanOfficial/videos?disable_polymer=1. Ha bármi kérdésed van hívható vagyok a Nemiskacat Látványműhelyben nyitvatartási időben. Üdv, Enikő
Kedves Enikő!
Egy régi szekrényt festettem le házi készitésű krétafestékkel 2 rétegben.
Matt vizes bázisú parkettalakkal zártam.
Ahogy száradt a lakk úgy kezdett sárgán foltosodni és itt- ott fel is göndörödött festékestől.
Festés előtt nem csiszoltam csak lemostam misogatószeres vízzel.
Mit csináltam rosszúl ?
Kedves Erika! Sajnos “házi krétafestékről” nincsenek tapasztalataim, én Annie Sloan krétafestéket használk, mait nem lakkal, hanem lágy bútorviasszal (wax) zárok, ebben az esetben nincs sárgulás. Sajnos a lakkokkal öbbniyre az a tapasztalatom, hogy sok esetben sárgítanak, teljesen mindegy, hogy milyen festékre kened. Az, hogy elkezdett felgöndörödni, az valószínűleg a nem megfeleő előkészítés miatt volt, lehet valahol zsíros maradt a bútor, vagy olyan szerrel/anyaggal kezelték, amit kívülről nem látsz, de mégsem engedte, hogy a házi készítséő festéket megtapadjon rajta. Sok minden lehet az oka. Mindenképpen fontos az alapos tisztítás, azt teljesen jó csináltad, én még denaturált szesszel szoktam közvetlenül festés előtt áttörölni a bútorokat. A foltosodás pedig a fában lévő természetes anyagok kiválása miatt is lehet, illetve attól is, hogy a két anyagod (a házi festék és a lakk) valamiben nem volt kompatibilis egymással. próbáld meg lecsiszolni az egészet és újrkezdeni úgy, hogy használsz alapozófestéket is. Remélem kicsit tudtam segíteni! üdvözelettel: Enikő
Kedves Enikő!
Bogárírtáshoz, gomba- és penész elleni kezeléshez milyen szert ajánlassz?
Köszönöm!
Ági
Kedves Ági! Én xylamon szúölőt szoktam használni, de igazából bármi jó, amit a festékboltban ajánlanak. Arra figyelj, hogy a kezelés után 8 hétig nem festhető a bútor (már ha festeni szeretnéd). üdv Enikő
Szia Enikő!
Azt szeretném megkérdezni Tőled, hogy Te milyen módon, technikával használod a xylamon szúölőt?
Szia Szilvi! Én úgy szoktam, hogy ecsettel jó alaposan beitatom vele a bogaras bútort, hogy szinte tocsogjon a lében. A lyukakba injekciós tűvel belespriccelem a szúölőt. Kb 8 hétig kell hagyni állni és száradni, és csak utána festhető. üdv Enikő
És szerinted ha hőlégfúvót használok a régi, sok réteg festék leszedéséhez, akkor is szükség van még a xylamonra? Elég magas hőt kap ilyenkor a fa, nem lehet, hogy ezáltal annyi nekik? Az előző válaszodat is köszönöm szépen, én is a fecskendős módszerre gondoltam első körben.
Sajnos nem elég neki, a hőlégfúvó csak a felszínt érinti, a fa belsejébe nem hatol be – ahhoz el kéne égetned a bútort 🙂 – szóval kell a szúölő mindenképpen, ha fertőzött a bútor. Amúgy általában 50-50 % -os az esélye, hogy sikerrel jársz-e. Én sajnos számtalan esetben jártam úgy, hogy nem tudtam elűzni a bogarakat. 🙁 Próbálkozni mindenképpen megéri! üdv Enikő
Köszönöm szépen Enikő, azt hiszem mindent bevetek ellenük, és meglátjuk ☺️
Szilvi
Kedves Enikő!
Nagyobb fába vágnám a fejszém, és bizonytalan vagyok, merre induljak…
Belső fa gerendát és fa mennyezetet szeretnék világos színre lefesteni, mert borzalmas sötétbarna. Leginkább fehérre vagy halvány szürkére gondoltam. Tudna segíteni, hogy csináljam, milyen festéket esetleg waxot vegyek? Előre is köszönöm szépen! Üdvözlettel, Emőke
Kedves Emőke! Igen, elhiszem, valóban ez egy nagyobb lélegzetvételű történet.. 🙂 A legnagyobb nehézsége, hogy alapból le kéne csiszolni, ami gerendánál eléggé ijesztő feladat, ilyenkor szoktak ránk találni az emberek, mert az Annie Sloan festék alá nem kell csiszolni, tehát közvetlenül kenhető a már kezelt (lakkozott, festett, lazúrozott, stb.) felületre. Szóval ebben az esetben le kell tisztítani (portalanítás, pókhálók stb.), rá kell kenni a festéket és wax-szal kell zárni – de mennyezet esetében még ez sem kötelező, nem fogja senki tapogatni olyan magasan. Ez elég egyszerűnek tűnik és ha nincs semmit különös a gerendával, akkor az is lesz. Viszont mielőtt nekiállsz érdemes előtte tesztelni, mert az Annie Sloan festék egy vizesbázisú festék és különböző felületekre kenve különbözőféleképpen tud viselkedni. Vannak olyan kezelt felületek, amelyekre kenve átüt a régi festék, ezért azt javaslom, hogy vegyél egy 120 ml-s kiszerelést és teszteld egy kisebb részen. Ezzel azt is meg tudod állapítani, hogy hány réteg fog kelleni az olyan eredményhez, amit szeretnél. Ezt a festéket lehet lazúrosan is kenni, lehet teljesen fedősen is kenni, szóval te döntöd el, hogy milyen végeredményt szeretnél látni és attól függően hígítod vagy nem hígítod vízzel a festéket. A waxból is van 120 ml-s kiszerelés. Ha van még kérdésed, akkor nyugodtan hívhatsz minket a 23/781-345-ös számon a boltban és segítünk. Üdv Enikő
Kedves Enikő !
Segítségedet szeretném kérni 😊, egy piros bonanza tálalót szeretnék átfesteni, old white színt néztem ki és szeretném antikolni, viszont nem szeretném, hogy a piros szín ki látszódjon lecsiszolni nem lehet sajnos az eredeti felületig😞, milyen megoldást tudnál ajánlani ?
Válaszodat előre is köszönöm !
Leila
Kedves Leila! Normál esetben azt mondanám, hogy le kell festeni Old White színnel két rétegben és nem visszacsiszolással antikolni, hanem a sötét viasz használatával (dark wax). Viszont sajnos a piros bonanzák, illetve összességében a színezett bonanzák egy nagyon nehéz ügy. Én egy zöld bonanzával jártam úgy, hogy a pác makac