Az előszoba – kezdetben

Az előszoba az a hely, ahová elsőnek belépve megérzünk valalmit az adott otthon hangulatából. Az ott kapott benyomás pont olyan, mint az embereknél, igenis számít!

A Ház előszobájával lekinkább az volt a bajom, hogy nem volt, egyszerűen nem létezett ilyen, hogy előszoba, csupán egy lábtörlőnyi belépő volt a házban.

Amint beléptünk az ajtón, rögtön jobb kéz felé nyílt a wc, és balra volt egy kb. 1-1,5 méteres falszakasz, ahová fel lehetett volna akasztani a kabátokat, de cipősszekrénynek már egyáltalán nem lett volna hely, mert az egész egy ajtónyi szélességű mini folyosó volt.

Az előszoba terve

Ez a ház eredeti alaprajzán az előszoba részlete.

előszoba alaprajz

A másik ami nem tetszett, hogy az oké, hogy van egy wc közvetlen a bejáratnál, de ha ez a lakás egyetlen wc-je, akkor az már nem olyan praktikus. Ha valaki el akar menni wc-re, akkor bukdácsolhat keresztül a cipőkön és a koszos előszobán.

Átalakítás

Az új alaprajzon megszüntettük a wc-t és megnyitottuk az előszobát balra, az ebédlő felé. Ezzel nyitottabbá vált az egész tér, és a konyha-ebédlő-nappali tere eggyé olvadt az előszobával. Ezzel kellett kicsit barátkozzak, mert láttam lelki szemeim előtt a téli kabátkupacokat és cipőhegyeket, és valahogy szerettem volna ezeket eltakarni, de a belsőépítész és férjem együtt erősebbek voltak, így maradt ez a teljesen nyitott változat.

előszoba alaprajz végleges

Azért, hogy legyen további pakolló felület, a bejárattal pont szemben felhúztunk egy falat, meghosszabbítva ezzel a régi wc falát. Így lett egy 150 cm x 180 cm-es terület, ami még mindig nem nagy, de duplája az eredeti előszobának. (Sajnos a terveken nem jók a méretek, pedig ez volt a belsőépítész által átadott végleges falazási terv.)

előszoba falazás

Az így nyert nem egészen 3 négyzetméterrel a következő terveim voltak:

  1. kell egy cipősszekrény, lehetőleg jóóóó nagy
  2. kell kabátakasztó, jóóóó sok
  3. sálak, sapkák, kesztyűk, kalapok helye
  4. mindenképpen kell egy állótükör
  5. jó lenne valami pad féle, amire le lehet ülni felhúzni a cipőt, öltöztetni a gyereket, vagy csak lerakni a táskát
  6. kell hely az apróságoknak: cipőkanál, cipőtisztítók, zsebkendő stb.
  7. kulcsok
  8. (ékszerek)

Mindehhez még hozzá tartozik, hogy nincs a házban gardróbhelyiség vagy gardróbszoba, tehát az összes tartósan használatban lévő – szezononként nyílván változó – cipőt, kabátot, táskát itt kellett valahogy elhelyezni.

Ráadásul szerettem volna, hogy valahogy nézzen is ki, hogy ne a kabát- és cipőhegyeket kelljen bámulni vacsi közben. Igazából nem az zavar, ha valami elöl van, vagy nem zárt szekrényben, hanem az, ha valaminek nincs helye. Nekem a rendetlenség nem azt jelenti, hogy elöl van, hanem azt, hogy nem a helyén van. Ezt a kicsi előszobát úgy akartam megcsinálni, hogy mindennek legyen meg a – bár kicsi – de saját helye.

Az előszoba ideiglenes berendezése

Már tavaszodott, amikor beköltöztünk. Már nem használtunk sok kabátot, és a téli cipők is még várhattak.

előszoba kezdetben

Ez így elég szellős volt… így szépen eltelt a tavasz meg a nyár. Egy szép nyári napon megérkezett a tükör. A konyhai edénytartó maradék, használt gerendáiból készítette az asztalos.

A vasfogas ajándék egy barátnőmtől. Neki is nagyon tetszett, de szerencsére már nem fért el a lakásukban, így nálunk landolt, mint ideiglenes megoldás. Én már akkor tudtam, hogy ez a fogas biztos NEM ideiglenesen lesz nálunk!

tükör használt gerendából

Visszapakoltam a cuccainkat. Jött az ősz, a rettegett kabát-hegy nőttön-nőtt, a cipők sárosak, vizesek voltak, előkerültek a rongyszőnyegek… és ööö… igen, kellett valami ideiglenes cipő tároló is.

előszoba kezdetben

Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én mindig félek az ilyen “Óóó, most addig jó lesz, amíg nem találunk valami szebbet…” mondatoktól. Ez nekem azt jelenti, hogy utálom, de berakom a lakásba, mert muszáj, mert praktikus, mert kell. Azután nagyon, de nagyon nehezen kerülnek ki az ilyen darabok.

ideiglenes cipős szekrény

Ezen a ponton már nagyon utáltam azt, ahogyan az előszoba kinéz. Viszont funkciójában egészen jól működött:

  1. volt egy elég nagy cipősszekrény, a kereskedelemben kapható szokásos cipőtárolókhoz képest háromszor annyi cipő elfért rajta
  2. a háromlábú vasfogas elég sok kabátot elnyelt, ahhoz képest, hogy milyen kevés helyet foglalt
  3. a sapkáknak Mama varrt egy tárolót a cipősszekrény oldalára
  4. az állótükör ugye kipipálva
  5. pad? hát az még nincs
  6. apróságok jobb híján az ablakpárkányon
  7. a kulcsoknak nagyon jól funkcionált a kis barna tükör az akasztókkal
  8. ékszert ne hordjon Anyuka, az oviba különben is minek kiöltözni

Tervek az előszobára

Abból indultam ki, hogy a funkció ne menjen a látvány rovására, de azért nézzen ki jól: népies ihletésű bútorokra gondoltam, fehér antikolt színben, mint a vintage sámli, ami akkor már megvolt. Mindenképpen szerettem volna megtartani a háromlábú vasfogast, mint alap daradot, ami meghatározza az egész előszoba hangulatát, ami legyen otthonos, hívogató, és pici ugyan, de azért viszonylag kényelmes.

Rengeteget gondolkodtam, hogy milyen lenne a legjobb elrendezés, hogy minden beférjen. Elsőként mindenkinek egy zárt szekrény ugrana be, de valahogy nem volt előttem a mozdulat, ahogy hazajövünk és szépen berakjuk a kabátot a zárt szekrénybe. Tudom-tudom, hogy csak egy mozdulat az egész, de kiscsaládom nem az a “rögtönszépenelpakolom” típus.

Egy év alatt – amíg mindezeket kigondoltam – beszereztem egy tekercs designtapétát, egy ikeás padot, vateráztam egy régi-régi szekrényajtót, antikoltam pár polcot és egy helyre kis falitékát, kigondoltam egy olcsó és praktikus cipősszekrényt, és lassan-lassan kezdett összeállni az új előszoba képe.

Hozzászólások

  1. Ez nekem azt jelenti, hogy utálom, de berakom a lakásba, mert muszáj, mert praktikus, mert kell. Azután nagyon, de nagyon nehezen kerülnek ki az ilyen darabok.
    — Jaj, de nagyon igaz! Mi is tele vagyunk ilyenekkel. Alig várom, hogy kikerüljenek! Csak ki tudja, mikor kerül arra sor… Tényleg sokszor jobb be sem vinni, már ha nélkülözhető.

  2. Szép a blogod, véletlen találtam ide, én is lakás (még nem ház:) berendezése közepén vagyok, jó inspirációnak, visszafelé haladok benne. Nekem van padom, szerencsére a régi lakók új lakásába nagy volt:P felemelhető tetejű, szeretjük, csak épp a konyhában, az előszobába nem fér, mert a kamraajtóig érne. Dehát valamit valamiért:)

  3. Köszönöm Nia! Elhiszem, hogy szeretitek a padot. Én az ebédlőbe szeretnék egy felemelhető tetejű padot, annyi, de annyi cuccot elnyelne…

  4. Az a baj, Melis, hogy sokszor nélkülözhetetlen, meg nem kerül pont olyan, ami tetszik is, meg méretben is jó, meg sítlusba is passzol, szóval nehéz ügy. Az elején kell kitalálni a koncepciót, és aztán ahhoz tartani magunkat, hogy a végeredmény ne szedett-vedett legyen. Aztán ha megvan a koncepció, akkor a nem beleillő daraboknak szigorúan menniük kell!

  5. Kedves Enikő, már majdnem a kezdetektől olvasom a blogod, nagyon tetszik:)! Mindig felfedezek egy-egy újabb részletet, ami épp a mi házunknál is aktuális téma – így szeretném megkérdezni, hogy a szépséges fekete lámpát, ami a képeken látható az előszobában, hol lehet(ett) beszerezni? Imádom ezt a stílust.

    Kedvenceim egyébként az öt ágú nappali lámpa felújítása, a gyönyörű konyhátok, a gyerekszobai bejegyzések (ami nekem is inspirációt adnak, mert hasonlóan van berendezve az otthonunk), és az előszoba, amit csatlakozva az előttem szólókhoz, nagyon várunk, hogy láthassuk az ónémet ajtók végső helyét:)!

    További sok sikert kívánok a munkádhoz!
    Szeretettel, Anna

  6. Kedves Anna! Nagyon megörültem a hozzászólásodnak, köszönöm szépen kedves soraid! Elkezdtem visszolvasni a blogot, így rádöbbentettél, hogy tényleg nem írtam meg az előszoba befejezését.. 🙂 Ráadásul idén nyáron most szét fogjuk verni, mert lépcsőt építünk a helyére, úgyhogy elhatároztam, hogy előtte mindenképpen megőrzöm az utókornak blogposzt formájában a mostani verziót! 🙂 A lámpát anno Budapesten a Szent István körúton vettem egy boltban, de ők sajnos már nincsenek. Kutakodj a neten, mert szerencsére most már több helyen lehet hasonló klassz lámpákat kapni (vivre, artkraft, nosztalgia home, antikizzo.hu)! Köszönöm, ha továbbra is figyelemmel kíséred a blogot… idén nyárra a tervünk, hogy birtokba vesszük a padlást.. Szerettel, Enikő

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

18 − tizenhat =

Szendrődi Enikő vagyok, a Nemiskacat tulajdonosa, hobbibútorfestő.

Eltökélt szándékom a lelkes bútorfestők támogatása, bátorítása. Legyen szó modern vagy rusztikus felületről, teljesen kezdő vagy már gyakorlottabb haladóról, mindenki számára tartogatok új technikákat. Számtalan ingyenesen elérhető cikket, videót találsz az oldalamon. Kellemes böngészést kívánok!

Már tudod is mit fogsz festeni?

Nézz körbe a Nemiskacat webshopjában, válogass a színek között és szerezz be minden bútorfestéshez szükséges kelléket.

Nem találsz választ bútorfestéssel kapcsolatos kérdésedre?

Segítünk! Keress minket online felületeinken vagy személyesen boltunkban!

Nemiskacat boltja
2051 Biatorbágy, Csillag utca 7.
Hétfő, péntek: 9-18 óráig
Kedd, szerda, csütörtök:
9-16 óráig
Telefon: +36 23 781 345
E-mail: nemiskacat@nemiskacat.hu