Ellenségünk a penész

A penész a házunkban már a beköltözésünk utáni első télen megjelent!

ház

Azóta folyamatosan küzdünk vele, kisebb- nagyobb mértékben, de sajnos még mindig jelen van az életünkben, és főleg ilyenkor éleződik ki a helyzet, amikor beköszönt a kinti hideg.

penészedés

Az első jele az volt, hogy amint beállt a hideg idő, az ablakokról, és a folyósó északi falán lévő üvegtéglákon patakokban folyt a víz. Minden reggel egy ronggyal a kezemben végig kellett menjek az egész házon, hogy végigtörüljem az ablakokat. Ezután jelentek meg a szürke csíkok és a foltok a sarkokban, az üvegtégla és a fal találkozásánál, és fent a mennyezet alatt, a koszorúnál, ahol a födém találkozik a tetővel.

Nem sokkal utána eszméltem rá, hogy a gyerekek ruhásszekrényének a hátoldaláról fürtökben csüng a penész, és a hátsó sorban lévő ruháikat addigra már mind újra kellett mossam.

Mindeközben kerestük az okokat, és kerestük a megoldást.

A jelenség megjelenéséért szokták hibáztatni a túl jól záródó ablakokat, a szellőztetés hiányát.

Nem akarok hosszas szakmai fejtegestésekbe bonyolódni, hogy hogyan keletkezik a penész a lakásban, inkább próbálom összefoglalni, hogy én, mint laikus, mit értettem meg a több helyről összeszedett információhalmazból. Szóval a penész akkor keletkezik, ha van a lakásnak olyan pontja, aminek a hőmérsékelte jóval kisebb, mint a többi helyen, és azon a ponton a levegőben lévő pára lecsapódik. Az a hőmérséklet, aminél ez a jelenség megtörténik az a harmatpont.

A pont, amin a harmat keletkezik, tisztára logikus.

Ez a pont két dolog függvénye, a hőmérséklet, és benti páratartalom. Az interneten meg tudjátok nézni, hogy adott hőmérséklethez, adott páratartalom mellett milyen harmatponti értékek tartoznak.

Tehát ahhoz, hogy ez pont ne jöhessen létre, két dolgot kell szabályozzunk: a hőmérsékletet, meg a benti páratartalmat. Vagy drasztikusan lecsökkentjük a benti hőmérsékeletet, de azzal élhetetlenné válik a lakásunk, vagy beállított hőmérséklet mellett (mondjuk nálunk 21 fokra van állítva a termoszát), elég alacsony szinten tartjuk a páratartalmat, ahhoz, hogy ez a harmatpont – tehát az a hőmérsékleti pont, amin a pára lecsapódik – elég alacsony legyen. Akkor még egy kevésbbé beszigetelt, problémás hely sem fog annyira lehűlni – harmatponti hőmérsékletre hűlni – hogy a pára lecsapódhasson.

Minél alacsonyabban tudjuk tartani a harmatpontot, annál kisebb a valószínűsége, hogy lecsapódó páránk lesz.

Mivel a lakás hőmérésklete tegyük fel állandó (=be van állítva egy számunkra komfortos értékre), ezért nincs más hátra, mint csökkenteni a benti páratartalmat!

Amikor ezt megértettük, akkor jöhetnek a megoldások, mint például a szellőztetés, vagy például a falak bebugyolálása kívülről, hogy hiába lennénk bent harmatponton, a falunk szerencésre ellenáll a kinti hidegnek, és melegebb, mint a harmatpont lenne. De a szigetelés önmagában kevés. Magas benti páratartalom mellett sajnos nem oldja meg a problémát.

Ezen kívül szóba jöhet több családtagunk együttes elköltöztetése otthonról, nehogymá’ beleheljék azt a drága lakást.

(Csak vicceltem!)

Történt már olyan, hogy a penészesedés egy új családtag érkezésével kezdődött, egyszerűen a megnövekedett páratartalom miatt.

Visszatérve a mi házunkra: előttünk egy néni lakott benne egyedül, mi meg hirtelen beköltöztünk négyen. Nem foghattuk a jelenséget a túl jól záródó ablakokra, mert 8 éves, fa nyílázszárókkal vettük a házat. Mostuk a falat Szavóval, tettem a tablettákat a műnyag tartályba, és természetesesn szellőztettem, ahogy nagy könyvben írva vagyon, de ez mind édes kevés volt!

Miután a gyerekeket ki kelett költöztessük a szobájukból a kritikussá vált penészmennyiség miatt, ráadásul a méregdrága, tömör törgy svédpadlónkon is kezdtek mutatkozni a jelek, hogy ez a túl nagy nedvesség nem lesz jó!

penészedés

Segítséget kértünk. A kivitelező, aki levezénylete a költözés előtti felújítást, két javaslatot adott:

1. Szellőztetőrendszert kell kiépíteni, ami megoldja a levegő folyamatos cseréjét, és elvezeti a párát úgy,hogy megváltoztatja a házban a levegő útját egy motor segítségével. Az ára: 300 ezer ft.

2. Mellesleg nem ártana beszigetelni a házat, mert a koszorúnál hiányos a szigetelés, és ott nagyon lehűl a fal. (az első pont nélkül azonban ez NEM megoldás) Ára: kb. 2 millió ft.

Muszáj volt lépjünk, és döntöttünk: beszereltettük a szellőztető rendszert, ami szépen meg is oldotta a problémát!

A szobákban van egy ilyen ronda, műanyag cucc, ami folyamatosan beereszti a levegőt, érzékelő lamellákon keresztül, a benti páratartalomnak megfelelően.

aereco szellőztető rendszer

Így néz ki az udvar felől.

aereco szellőztető rendszer

Azután a kritikusan párásodó helyiségekben (konyha, fürdőszoba, zuhanyzó) a plafonon van egy másik fajta ronda, műanyag cucc, amin keresztül a párás levegő távozik, méghozzá úgy, hogy ezek össze vannak kötve egy csővel a motorral, amit a padláson helyeztünk el. (A képet a konyhairól készítettem. Mivel ez közel van a főzőfelülethez, hozzákötöttek egy extra kapcsolót, hogy ha főzök, és még több pára keletkezik, akkor magam is be tudjam kapcsolni, mint egy páraelszívót.)

aereco szellőztető rendszer

A motor automatikusan üzemel egyész évben, és igény szerint ki- bekapcsol. Mivel a padláson van, egyáltalán nem zavar minket.

aereco szellőztető rendszer

Normálisan a levegő úgy áramolna, hogy a konyhában, és a fürdőben keletkezik a párás, meleg leveegő, ami elindul a hidegebb szobák felé, és útközben lecsapódó párát hagy maga után. Ez a motor megfordítja a levegő útját, és a meleg, párás levegőt már a keletkezése helyén kiszívja a helyiségből, és helyére jön a kinti hűvösebb levegő. Így a pára nem tud lecsapódni!

A levegő páratartalma 60% körülire csökkent a régebbi 80% felettiről.

A házban teljesen megszüntettük a lecsapódó párát, a penész egy időre teljesen eltűnt!

Még kritikus hely a zuhanyzó, amit egy kinti kamrából alakítottunk át, és nincs beszigetelve kívülről, illetve az idén az egyik szobába az északi fal elé vásároltunk egy magas gardróbszekrényt, ami úgy látom nem tett jót a szellőzésnek… de ez egy másik történet! Folytatom majd!

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

négy × egy =

Szendrődi Enikő vagyok, a Nemiskacat tulajdonosa, hobbibútorfestő.

Eltökélt szándékom a lelkes bútorfestők támogatása, bátorítása. Legyen szó modern vagy rusztikus felületről, teljesen kezdő vagy már gyakorlottabb haladóról, mindenki számára tartogatok új technikákat. Számtalan ingyenesen elérhető cikket, videót találsz az oldalamon. Kellemes böngészést kívánok!

Már tudod is mit fogsz festeni?

Nézz körbe a Nemiskacat webshopjában, válogass a színek között és szerezz be minden bútorfestéshez szükséges kelléket.

Nem találsz választ bútorfestéssel kapcsolatos kérdésedre?

Segítünk! Keress minket online felületeinken vagy személyesen boltunkban!

Nemiskacat boltja
2051 Biatorbágy, Csillag utca 7.
Hétfő, péntek: 9-18 óráig
Kedd, szerda, csütörtök:
9-16 óráig
Telefon: +36 23 781 345
E-mail: nemiskacat@nemiskacat.hu