Hogyan fess konyhabútort chalk paint festékkel?

Nem vagyok asztalos, nem vagyok profi szakember, soha életemben nem mertem volna nekiállni átfesteni egy egész konyhabútort egészen addig, amíg meg nem ismerkedtem az Annie Sloan chalk paint festékkel. Külföldi oldalakon és videómegosztó csatoránkon láttam először, hogy ezzel a festékkel simán nekiállnak a háziasszonyok saját maguk átfesteni a konyhabútorukat (is).

A mi konyhabútorunk elég új és szeretem is a színét, ezért különösen örültem Roni megkeresésének még az ősszel, hogy mi lenne, ha segítenék átfesteni az övét, hiszen így, ahogy most van, nem szereti, újra pedig nem akarnak költeni. Sok vesztenivalója tehát nem volt, esetleg csak annyi, amennyibe a festék kerül.

Az előző posztban már olvashattátok, hogy mi lett belőle, hogyan is sikerült, most kicsit részletesebben fogok beszámolni az egész folyamatról.

Konyhabútor festés Annie Sloan chalk paint festékkel

Tervezés

Amikor először voltam Roniéknál, hogy megnézzem az átfestésre váró konyhabútort, akkor a következőket beszéltük meg:

1. 4 liter Annie Sloan chalk paint festéket rendelünk, 2 clear wax-ot, de arra számítunk, hogy ebből maradni fog.

2. Belül, a laminált korpuszt is festjük, kivéve a kivehető polcokat.

3. Mivel a polcokra elég sok festék elmenne, ezért valószínűleg olcsóbb megoldás, ha új polcokat vágatnak fehér színű bútorlapból.

4. Mielőtt jövök festeni, leszerelik az ajtókat, a fogantyúkat, és kipakolnak az egész konyhaszekrényből.

Elkezdődik a konyhabútor átfestése

Ez a kép fogadott, amikor első nap megérkeztem, hogy elkezdjük a munkát.

Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés

A festék: Pure white.

Annie Sloan chalk paint pure white

Festés előtt a laminált belső felületeken átmentem egy 220-as csiszolópapaírral, de ez csak olyan biztos, ami biztos alapon történt. Volt, hogy a festés hevében a végén jutott eszembe, hogy bizonyos helyeken még nem csiszoltam, de az mindegy is volt. A festék tapadt ugyanúgy, semmi jelentőségét nem láttam az előzetes csiszolásnak.

Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés

Voltak olyan polcok, amiket egyszerűen nem lehetett kivenni a helyükről, úgyhogy azok maradtak, és úgy festettük le őket.

Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés

Az első tapasztalat az volt, hogy a festék a laminált felületen nem fed olyan jól, mint természetes fán.

A képen az első réteget látjátok a szekrény oldalán, egy elég szembeötlő helyen. Ezt a részt végül négy rétegben festettem, ekkor éreztem úgy, hogy elégedett vagyok az eredménnyel.

Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés

A következő képen a felső szekrény két rétegben, az alsó egy rétegben van festve. Jól látszik a különbség. Azt vettem észre, hogy a festék elég eltérően viselkedik különböző laminált felületeken.

Volt olyan – szintén laminált – szekrényelem, ahol már két réteg is nagyon szépen fedett. Ennek nem tudom, mi az oka, de látszott, hogy bizonyos laminált elemek különböző anyagból vannak.

Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés

Tehát itt szembesültünk azzal a kérdéssel, hogy hogyan folytassuk tovább? Használjunk 3-4 réteget a belső felületek festésére, hogy igazán szép legyen, viszont akkor kockáztatjuk, hogy nem lesz elég a festék, vagy maradjon a szekrények belsejében “csak” két réteg. A háziasszony úgy döntött, hogy ő a két réteggel is elégedett, használjuk a festéket gazdaságosan, hagyjuk meg a látható, jobban szem előtt lévő helyekre.

Így a belső felületeket összesen két rétegben festettük, a külső felületeket három, esetenként négy rétegben.

Az ajtók festése

Amíg száradt a konyhaszekrény teteje, elkezdtem az ajtók festését is.

Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés

Az ajtókon a régi fogantyúk csavarjainak a helyét előtte kitapaszoltam Trinát mestertapasszal. A folyamatra 3 napot kellett rászánni: tapaszoltam, majd hagytam száradni 1 napot. Csiszoltam, ismét tapaszoltam, megint száradt egy napot. Ezt megismételtem még egyszer.

Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés

A képeken száradó ajtók láthatóak egy réteg festékkel.

Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés
Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés

Viaszolás

Amíg az ajtókon száradt az első réteg festék, addig el lehetett kezdeni a viaszolást a vázon. Annie Sloan clear wax-ot használtunk.

Ez a következő menetrend szerint zajlott:

Ronggyal vittem fel a viaszt, alaposan beledolgoztam a felületbe, majd átdörzsöltem, hogy leszedjem a felesleget. A házigazdák pedig másnap reggel azzal kezdték a napot, hogy az előző nap viaszolt részeket átpolírozták ismét egy tiszta ronggyal. Ezt követően jött a következő réteg viasz.

A szekrényváz belső oldalait két rétegben, a polcokat három rétegben, és a szekrényajtókat is három rétegben viaszoltuk. A viaszolások között 24 órát hagytuk száradni.

Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés

Így festett a kész konyhaszekrény-váz az új színében.

Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés

Már csak az ajtók voltak hátra.

Ideális helyzetben az a legjobb, ha természetes fénynél dolgoztok. A konyhabútor helye adott volt, de a szekrényajtókkal már “beköltöztem” a kislány szobájába, ahol az ablakokon keresztül nagy mennyiségű természetes fény áradt be. Így a viaszolás is könnyebben ment.

Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés
Annie Sloan chalk paint konyhabútor festés

Két hétig tartott a munka úgy, hogy én három napot mentem egy héten, délelőttönként. A maradék időben a háziak dolgoztak a következő munkafázison, vagy egyszerűen éppen száradt valami. A festék nagyon gyorsan szárad, így az a része gyorsan ment, a viaszolásnak és a tapaszolásnak kellett megadni a maga száradási idejét.

Mennyi festék fogyott?

Összesen 3,5 liter festéket használtunk el és majdnem két doboz viaszt.

Két hét hosszú idő, eddig sajnos a család nem tudta használni a konyháját. Éppen ezért, ha újra kezdeném, akkor máshogy szervezném a munkát, és ezt érdemes átgondoljátok, ha esetleg ti is egyszer ilyen nagy munkába fogtok. Én most úgy gondolom, hogy inkább szakaszonként kellett volna haladni, egy elemből kipakolni, azt befejezni, visszapakolni, és folytatni a következővel. Így lehet, hogy több lett volna az üresjárat, de az élet a konyhában nyugodtabban folyhatott volna a maga medrében, még akkor is, ha éppen renoválás volt.

Visszaszerelés

Amikor a festés készen lett, egy szép hétvégi napon Roniék nekiálltak, hogy felszereljék az új fogantyúkat és visszaszereljék a szekrényajtókat a helyükre.

És akkor jött a feketeleves.

Az ajtók nem passzoltak! Akárhogy igazították, csavarozták, zsanért cseréltek stb., egyszerűen csálén álltak az ajtók. Ez főleg az egymás alatt lévő fiókoknál volt feltűnő. Ekkor asztalos segítséget hívtak, aki újrasakkozta, hogy melyik zsanér hova való, és beállította az ajtókat egyenesere.

Tanulság: ha leszerelsz egy bútorról egy ajtót, vagy hagyd rajta a zsanért, vagy jegyezd meg, hogy melyik zsanér pontosan melyik ajtón volt, mert az évek alatt az alkatrészek egymáshoz alakulnak, egymáshoz simulnak, és nem fogod tudni pont ugyanúgy összerakni a bútort, mint előtte.

A nagy teszt, a használat még hátra van! Ezért még nincs vége a történetnek, szeretnék fél év- egy év múlva visszatérni és beszámolni nektek arról, hogy a hétköznapi használat során hogyan is viselkedik a chalk paint festék.

Lesújtó vélemény a krétafestékről

A festésről egyébként az asztalos a véleményét a következőképpen összegezte: “Én nem adtam volna ki ilyen munkát a kezeim közül.”

Nem állhatom meg, hogy ezt a mondatot ne járjam kicsit körül.

Az hozzá tartozik a történethez, hogy Roniék jóban vannak az asztalosukkal, ügyeskezű mesterember. Több alkalommal kérték, hogy fesse át nekik ezt a konyhabútort fehérre, de valahogy ez soha nem következett be. Igazából őt kellenne megkérdezni, hogy pontosan miért nem vállalta, én csak találgatni tudok.

Mindannyiunkban él egy elképzelés, hogy milyen egy festett bútor, látunk a boltban ilyet eleget. Én is jártam már olyan asztalosüzemben, ahol a bútorok festésére külön helyiség áll rendelkezésre, borzasztóan vigyáznak arra, hogy sehol ne legyen egy porszem sem, majd a helyiségbe behelyezett bútorra géppel ráfújják, rászórják a festéket, hogy nehogy véletlenül egy ecsetvonás is látszódjon rajta! Ezt a minőséget egy már kész konyhabútor esetében kivitelezni – belátom – óriási munka. Szétszerelni, elszállítani, egyenként az elemeket lecsiszolni, újrafújni a kívánt színre, visszaszállítani, majd újra összeszerelni olyan költséges, hogy azon Roniék már egy új konyhabútort tudtak volna vásárolni!

Roni utálta ezt a konyhát, és könyörgött az asztalosának, hogy csináljon valamit…

Együtt megcsináltuk, és most imádja!

A chalk paint dobozán egy idézet van Annie Sloan-tól, ami magyarul körülbelül úgy hangzik, hogy bárki tudja használni a festéket, mert könnyű!

És ez így is van! De tényleg!!!

A krétafesték életérzés

Krétafestéket használni nem csupán azt jelenti, hogy átfestesz egy bútort.

Krétafestéket használni azt jelenti, hogy visszamész gyerekbe és élvezed a kreatív éned! Nincsenek szabályok, nincs semmi, ami a kötelező!

Konyhabútor Annie Sloan chalk paint festékkel festve

A cikk címe, hogy Hogyan fess konyhabútort chalk paint festékkel? A válasz az, hogy nem tudom, csak kezdd el… Ez az első konyhabútor Magyarországon, amit ezzel a festékkel festettünk, de szerte a világban ez egy elterjedt dolog a chalk paint festéket használók körében. Én nagyon remélem, hogy sok ilyen fogja még követni itthon is, hiszen a jelszó: Ne dobd el, fesd át!

Ezzel a festékkel nincsenek határok, bátran neki lehet állni!

Ha kedvet kaptál és szeretnél vásárolni Annie Sloan chalk paint festéket, akkor nézz szét a webshopban!

Hozzászólások

  1. Én megemelem a kalapom! A bátorságodért, a kitartásodért, a munkádért, és a szerencsédért, hogy találtál valakit, aki lehetőséget nyújtott kipróbálni. Lehet, hogy az a csudaasztalos egy maximalista, de nekem ettől lesz élő pont, hogy igenis látszik az az ecsetvonás, stb. Steril munkát csináljanak a gépek, a robotok. Gyönyörű lett, büszke lehetsz! Vállalsz még ilyet? 🙂

  2. Ja, a konyhabútor nem nekem kellene, hanem egy barátnőmnek, akinek hasonló fenyő konyhája van, és mindig mondogatja, hogy le kéne festeni, de ő maga nem mer nekivágni. Elküldtem neki az oldaladat :-))) Bár, ha jobban bele gondolok, én meg egy éjjeliszekrényről álmodom… majd írok 🙂

  3. Igen! Alapozó nélkül! A krétafestékhez nem kell, sőt csiszolni sem kell, és lehet festeni fára, fémre, műanyagra, bármire! 🙂

  4. Kedves Enikő!
    Ez hatalmas inspiráció számunkra, mi is meg fogjuk csinálni, de lenne néhány kérdésem:
    Véleményed szerint lakkal is meg tudnánk csinálni? Ha igen, milyet javasolsz?
    Még soha nem újítottam fel bútort, ezért nem értem, hogy az ajtók mestertapaszolásának mi a jelentősége. Esetleg elhagyható?
    És még annyi, hogy szerinted utána mennyire tisztítható a felület?
    Nagyon köszönöm a válaszodat előre is, de ha túl sok lenne leírnod, szívesen felhívlak, csak nem akarlak zavarni.
    Viki

  5. Nekem a waxszal kapcsolatban lenne kérdésem. Ez a világos wax valójában sima méhviasz olajjal vagy van benne valamilyen oldószer vagy egyéb összetevő is? A boltban csak ecsettel kenhető híg viaszokat mutattak, az is jó lehet a krétafestékre? Sőt, a neten találtam receptet házilag is bútorviasz néven ami olvasztott méhviasz és szójaolaj keveréke, valóban csak ennyi lenne? Köszönettel – Éva

  6. Kedves Éva! Annie Sloan viasza paszta állagú és olajtartalmú, forró vízzel és szappanal kimosható az ecsetből. Ez is ecsettel kenhető, de nem folyékony és kifejezetten a krétafestékhez lett kifejlesztve. Ettől függetleül szerintem bármilyen más kereskedelemben kapható viasz használható a krétafestékhez. Az olvasztott méhviaasz és a szójaolaj isteljesen jó, de biztos hogy a “gyári” csomagolt termékek talán kényelmesebben használhatóak (nem kell olvasztgatni, kevergetni, gondoskodni a tárolásukról, ha marad.. stb.) Üdvözlettel: Enikő

  7. Szuper, köszönöm az információt. Ha minden jól megy akkor anyukámnál átfestjük a konyhabútort, majd beszámolok az eredményről hogy sikerült. Üdvözlettel – Éva

  8. Január óta, már eltelt egy kis idő. Azt szeretném megtudni, hogyan viselkedik a festék a gyakorlatban, mindennapi használatban. Olaj, és zsírfröccsök, jó kis pirospaprikás szaft-folt…lepattogás? Hasonló konyhám van, és ha egyszer az ember lányának a kezébe kerül a krétafesték…mindent le akar festeni… A konyhabútorom is “veszélyben” van 🙂 Szóval mi az eddigi tapasztalat?

  9. Kedves Enikő!
    Érdeklődnék ,hogy bevált-e a konyhán a festés? Nagyon gondolkodunk mi is a kivitelezésen, de jó volna némi visszajelzés, hogy tényleg működöképes-e 🙂
    Két kislány melletti használattal kicsit aggódom a tisztíthatóságon is… 🙂
    Nagyon várom a visszajelzést! 🙂
    Üdvözlettel: Zsobrák Zita

  10. Kedves Zita! Jogos a kérés. 🙂 A vázlatok között van amúgy.. teljesen jól működik, a tulajdonosok meg vannak elégedve vele. Könnyebben karcolódik, főleg belül, ahol húzogatják rajta a ténáyrokat, edényeket. Ha kifolyik valami azért tanácsos rögtön letörölni, hogy ne száradjon rá, mert súrolni azért nem tanácsos. Enyhén nedves ruhával tisztítható. Szeretik amúgy, nem bánták meg.

  11. Köszönöm a gyors választ 🙂
    Azt hiszem belevágunk! Ha gondolod küldünk majd előtte – utána képeket 🙂
    Szerinted elég waxolni, vagy érdemes lakkozni is a felületet?

  12. Mindenképpen küldj képeket! 🙂 Elég waxolni is, ha a wax kikeményedik az ellenálló felületet ad, de kicsit kényesebb, mint egy lakkozott felület. Waxolhattok több rétegben is, de lakkozhattok is, csak nagyon nehéz szép, matt hatású lakkot kapni…

  13. Szia Enikő,

    Nagyon jó, hogy megtaláltam az oldalad és ezt a konyha antikolást, mert egy ideje már fontolgatom és idén szeretném megvalósítani.Egy kicsit elbizonytalanított, hogy a felület antikolva a kifröccsenő zsírral és egyéb konyhai “balesettel” nem olyan ellenálló. Lehet valamit tenni azért, hogy elenállóbb, tisztíthatóbb legyen a felület?
    Nekünk elég világos a konyhabútor-laminált- színe.(juhar színű).Ezen is jól mutat ez a fehér szín?
    És még egy kérdés. Ahol hibák vannak az ajtókon, azt is mestertapasszal lehet korrigálni?

    Előre is köszönöm a választ.

    Minden jót kívánok!

    Ági

  14. Szia Enikő!

    Mivel lehet a sérüléseket kijavítani?

    Van e lehetőség a legvégén színtelen lakkal bevonni? Próbáltad már? Vagy volt már valaki aki, hogy esetleg kipróbálta?

    Előre is köszönöm a választ.

    Szép estét!

    Évi

  15. Kedves Évi, a felületi sérüléseket fatapaszzal vagy fakittel szoktam javítani. A Chalk Paint™ festéket lehet lakkal is bevonni, ebbne az esetben nem kell a viasz. Üdv, Enikő

  16. Kedves Enikő!
    Nálunk a tetőtéri felületek egy része van lakkozott fenyő lambériával fedve, szeretném ezeket lefesteni, hogy világosabb legyen a tér. Erre is alkalmas a Chalk paint festék csiszolás nélkül? S mit gondolsz 1 liter festék kb. hány m2-nyi felületre elegendő? Ha inkább matt, falszerű felületet szeretnék elérni akkor is kell waxolni?
    Köszönöm szépen előre is a válaszodat.

  17. Kedves Tünde, igen persze, pont ez a lényege, hogy nem kell a csiszolással vesződni. 1 liter 13nm-re elég 1 rétegben, egy sötétebb lambériára kettő, esetenként három réteg is kellhet, ez attól függ, hogy mennyire sötét a fleület és milynenek a fényviszonyok.. Ha falszerű felület leérése a cél akkor egyáltalán nem kell viszolni, pont olyan lesz, mint egy meszelt fal. Üdv, Enikő

  18. Pont ilyen konyhám van. Én is fehérre festeném. Úgy terveztem, teszek alá Harzó alapozót, hogy ne üssön át a szín, meg lesz rajta egy kis zöld stencil. Felülre lakk. Remélem tartós lesz és mutatós.

  19. Kedves Gyöngyi! Biztosan az lesz! 🙂 A lakknál arra vigyázz, hogy végezz próbafestést, nehogy a lakktól besárguljon a szín. Jó munkát hozzá! üdv Enikő

  20. Aki erre jár, annak hagynék egy kis tapasztalatot: krétafesték után nagyon figyeljetek, ha lakkozni szetetnétek! Én egy calvados színű laminált íróasztalt (is) festettem le vaníliás színű krétafestékkel. Harzoval alapoztam, biztos ami biztos. Mindenféleképpen lakkal akartam zárni, abból is erőssel, mert nagy igénybevételnek van kitéve. Teszteltem a Factor vízbázisú selyemfényű parkettalakkjával, minden oké volt, de aztán gondoltam, hogy szebb lenne matt lakkal. Mi baj lehet? Ugyanaz a gyártmány, vízbázisú is, csak matt. 2 napja volt száradni az utolsó réteg krétafestéknek, irány a lakkozás. Hát 1 óra múlva úgy felpattogzott a krétafesték, hogy sírni tudtam volna. Az alapozót nem bántotta, de a szín foltokban feljött, felrepedezett, hólyagos lett, pergett. Szóval az egészet le kellett csiszolnom. Most festem újra, de már a selyemfényű lakkot is félek rákenni, pedig azzal nem volt gond… 🙁 Egyszóval teszteljetek, mielőtt lakkoztok!

  21. Kedves Monna! Köszi a klassz hozzászólást, ez tényleg nagyon fontos! Mi is mindig mondjuk a boltban (Nemiskacat Látványműhelyben), hogy, alapból a krétafestékhez wax megy zárásnak, de természetesen lehet lakkozni is. A lakk felvitele nagyobb precizitást és odafigyelést igényel, mint a waxé, de az eredmény tartósabb és takaríthatóbb lesz, viszont a különböző lakkok különbözőféleképpen képesek viselkedni krétafestékkel festett felületeken, pl. ki tudják “húzni” az alsó rétegek bizonyos alkotóelemeit (átvérzés) és el is tudják sárgítani a színeket. Ezért fontos, hogy kis felületen teszteljétek a vásárolt lakkot. Az Annie Sloan festékhez tudunk ajánlani saját gyártású lakkot, matt és selyemfényű kivitelben is, de ahhoz is egy egyoldalas doksit adunk olvasásra különböző tippekkel és használati útmutatásokkal.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

öt × 4 =

Szendrődi Enikő vagyok, a Nemiskacat tulajdonosa, hobbibútorfestő.

Eltökélt szándékom a lelkes bútorfestők támogatása, bátorítása. Legyen szó modern vagy rusztikus felületről, teljesen kezdő vagy már gyakorlottabb haladóról, mindenki számára tartogatok új technikákat. Számtalan ingyenesen elérhető cikket, videót találsz az oldalamon. Kellemes böngészést kívánok!

Már tudod is mit fogsz festeni?

Nézz körbe a Nemiskacat webshopjában, válogass a színek között és szerezz be minden bútorfestéshez szükséges kelléket.

Nem találsz választ bútorfestéssel kapcsolatos kérdésedre?

Segítünk! Keress minket online felületeinken vagy személyesen boltunkban!

Nemiskacat boltja
2051 Biatorbágy, Csillag utca 7.
Hétfő, péntek: 9-18 óráig
Kedd, szerda, csütörtök:
9-16 óráig
Telefon: +36 23 781 345
E-mail: nemiskacat@nemiskacat.hu