Nemrégiben tartottam egy workshopot egyetemistáknak (nem jellemző ez a korosztály, de nagyon jó kis tapasztalás volt, élvezetem). Egy fa üdvözlő táblát stencileztünk. Az alapszín festése után, a srácok már alig várták, hogy jöjjön a minta és hát volt, aki kicsit előre is szaladt és önszorgalomból nekilátott. Sajnos utána alig győzte az aláfolyt festéket javítgatni, mert bár a technika könnyűnek látszik (és az is), de mégis jól stencilezni is meg kell tanulni!
Most megmutatom hogyan, a cikk végén pedig egy VIDEÓT is találtok a folyamatról.
Amit készíts elő…
- Annie Sloan krétafesték (nem csöpög, krémes állagú, így nagyon jó választás stencilezéshez)
- maszkoló/rögzítő szalag
- stencil ecset vagy kis szivacs darab
- stencil
- Annie Sloan világos Chalk Paint® wax
- ecset az alap réteghez
Alap szín felkenése
Mivel az Annie Sloan Chalk Paint® alá nem kell csiszolni, alapozni, így a meglévő felületet alaposan megtisztítom, portalanítom. Nekem most natúr fa az alapom, ezzel nincs is dolgom.
A festéket egyszerűen két rétegben felkenem. Gyorsan szárad (max 20 perc sima fa felületen), így hamar folytathatom is a munkát.
Jöhet a stencilezés!
1. Első lépésként rögzítettem a stencilt egy maszkolószalaggal (elhagyható, de biztonságot ad).
2. A stencilezéshez speciális stencil ecsetet használok, de egy szivacs darab is megteszi. A lényeg, hogy elég egy kis darab, nem fog sok festék kelleni.
3. Jöhet a festék, amiből, ahogy írtam, NAGYON KEVÉS kell, mert könnyen a minta alá tud folyni. Apró trükk, hogy a festékesdoboz tetején lévő maradékba is márthatjátok az ecsetet/szivacsot, akkor még kevesebb anyagot vesz fel. Még ezután is érdemes egy papír darabon a felesleget leütögetni.
4. Kezdődhet a mintázás: kicsi, ütögető mozdulatokkal kezdem mintázni. Inkább többször, vékonyan csináljuk, hogy elkerüljük az aláfolyást. A mozdulatot LÁSD A VIDEÓBAN.
Variálhatod is a mintát, lehet egyszínű, de színes is, az egyes részekhez más és más árnyalatot használva.
Zárás waxszal
Tudjátok, az Annie Sloan krétafestéket mindig lágy bútorviasszal zárjuk. A viaszt wax ecsettel vagy ronggyal felviszem a felületre, majd visszatörlöm a felesleget. A wax kikeményedése páratartalomtól és hőmérséklettől függően minimum 5 nap, addig ne vegyük használatba a tálcákat.
Íme az egész folyamat ebben a videóban!
Ha szeretnél még stencilezést látni a gyakorlatban, az ITT lévő videóból is elleshetsz 1-2 mozdulatot 🙂
A cikkben szereplő termékek mindegyikét beszerezheted a webshopunkban vagy személyesen ellátogatva a Nemiskacat Látványműhelybe, Biatorbágyra.
Hagyj üzenetet